NejRecept.cz Přílohy Brambory Bramboráky Bramboráky jako od babičky: Jak připravit ty nejlepší dokonalé bramboráky + recepty
Bramboráky jako od babičky: Jak připravit ty nejlepší dokonalé bramboráky + recepty
Bramboráky jako od babičky: Jak připravit ty nejlepší dokonalé bramboráky + recepty
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   27.1.2023

Bramboráky jako od babičky: Jak připravit ty nejlepší dokonalé bramboráky + recepty

Bramboráky u nás patří mezi dobře známou pochoutku. Základem receptu jsou samozřejmě brambory, finální podoba smažených placek se však může lišit. Nabízí se několik tipů, díky kterým zvládnete perfektní bramborové placky.

Sdílet na Facebooku

Historie bramboráků

Ještě než se zaměříme na samotný postup přípravy, pojďme se podívat na trochu historie. Pěstování brambor se na našem území rozvinulo ve druhé polovině 17. století a s tímto obdobím je spojován také rozvoj bramboráků. Jde o lidové jídlo, které si v různých krajích získalo vlastní název. V jižních Čechách je to cmunda, na Plzeňsku pak vošouchy. Ve východních Čechách se pak můžeme setkat s označením kramfleky, křapáče, či dokonce zmrazky. Vyzkoušejte klasický recept na bramboráky jako od babičky.

Ať už jim chcete říkat jakkoli, klíčová je správná příprava pro perfektní výsledek.

Jak správně připravit bramboráky?

Původně byly bramboráky opravdu jednoduchým a levným jídlem – základem bylo pouze těsto ze syrových strouhaných brambor a sůl. Aktuální podoba placek však zpravidla zahrnuje také:

  1. mouku
  2. vajíčko
  3. mléko
  4. koření

Pro ochucení je používán česnek a majoránka, přidat lze například i kmín. Vyzkoušet můžete různé recepty a objevit ten, který vám zachutná nejvíce.

Syrové brambory po nastrouhání poměrně rychle hnědnou. Jakmile je scedíte, zalijte je horkým mlékem. Zabráníte tak hnědnutí v syrovém stavu i případnému modrání placek po usmažení.

Perfektně křupavá placka

Kouzlo bramboráku spočívá v jeho křupavosti. Smažení bramborových placek přitom není zrovna hračka. Základem je výběr pánve. Nejlepší volbou je nerezová pánev, se kterou dosáhnete křupavé kůrky a zlatavé barvy. Na teflonové či smaltované pánvi takového výsledku lze dosáhnout jen stěží.

V každém případě je velmi důležité pánev správně zahřát. Dno musí nahromadit dostatek tepla, aby při vložení studených surovin nevychladlo. Proto je dobré si pánev nejdřív nasucho nahřát, zhruba dvě minuty. Pro smažení je pak nejlepší sádlo, nejen pro chuť, ale i nepřilnavost povrchu.

Optimální doba smažení

Vychytat, jak dlouho smažit bramborák, chce trochu praxe. Jakmile máte pánev rozehřátou, nastavte plotýnku zhruba na střední stupeň. Při nízké teplotě bramboráky nezezlátnou, zatímco při příliš vysoké se povrch rychle spálí a vnitřek zůstane syrový. Tuk na okraji bramboráku by měl lehce bublat.

Smažte z jedné strany zhruba 2-3 minuty, z druhé strany pak stačí kratší doba.

Usmažte si například fantastické bramborové placky se zakysanou smetanou! 

Zeleninová obměna

Ačkoli je celý recept založen na bramborách, můžete přidat zeleninu. Lze tak naradit čtvrtinu až polovinu množství brambor. Skvělou volbou je mrkev či cuketa. Zajímavou variantou je pak i celer nebo dýně. Nabízí se tak různé možnosti pro experimentování a objevení nových chutí.

Bramboráky jsou velmi oblíbeným jídlem s dlouhou historií. Praktické tipy vám pomohou dosáhnout perfektního výsledku – krásně zlatavých a křupavých bramborových placek.

Recepty na nejlepší bramboráky nebo bramborové placky naleznete níže

1. Vynikající bramboráky se slaninkou

Nevíte co k obědu a chcete něco klasického? Vyzkoušejte připravit smažené bramborové placky se slaninou a každý se bude olizovat.

Recept najdete ZDE

Recept Vynikající bramboráky se slaninkou

2. Výborné bramboračky se zakysanou smetanou

Bramborové placky jsou taková klasika. Připravovala jsem je na večeři a musím říct, že nám chutnalo až příliš. Možná proto, že jsem je už dlouho nedělala. Snažila jsem se dát méně oleje na smažení, aby nebyly příliš mastné. Můj manžel je má rád se sklenicí kyselého mléka, mně zase chutnají pouze se zakysanou smetanou. Autor: Lacusin

Recept najdete ZDE

Recept Výborné bramboračky se zakysanou smetanou

3. Fantastické bramborové placky se zakysanou smetanou

Fantastické bramborové placky se zakysanou smetanou.

Recept najdete ZDE

Recept Fantastické bramborové placky se zakysanou smetanou

4. Zapečený BRAMBORÁK v troubě

No komu by se chtělo v tomto teple stát u sporáku a smažit bramboráčky. Tak jsem to udělala mnohem jednodušší. Vybrala jsem pekáč, vymastila ho pořádně olejem a navrstvila bramborové těsto. Šoupla jsem to do trouby a nechala zapéct. Velký bramborák byl na světě, k tomu už jen sklenici mléka a už jen hladových lidí :) Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Zapečený BRAMBORÁK v troubě

5. Bramborové placky s česnekem a majoránkou

Tak něco tradičního :) Někdy je kuchyň našich starých mám nejlepší. Já nedělám bramboráky ve velkém množství oleje, smažím je v minimu sádla a tak nám chutnají nejvíce. Nemusí být dokřupava smažené, stačí, když jsou krásné zlatavé a k tomu ještě sklenici mléka a naše bříška mají oslavu.

Recept najdete ZDE

Recept Bramborové placky s česnekem a majoránkou

6. Vynikající bramboráky jako od babičky

Dnes klasika k obědu. Pořádný oběd jako kdysi. Staré dobré bramboráčky nikdy nikdo neodmítne. Tedy alespoň u nás doma ne. Máte rádi. Já dávám i česnek, už jsem se setkala s tím, že někdo česnek nedává vůbec, ale přece v pravých bramborových plackách česnek nesmí chybět. Autor: Karambola

Recept najdete ZDE

Recept Vynikající bramboráky jako od babičky

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář