NejRecept.cz Přílohy Knedlíky Houskové knedlíky Jak na to: dokonalá česká koprovka + nejlepší recepty
Jak na to: dokonalá česká koprovka + nejlepší recepty
Jak na to: dokonalá česká koprovka + nejlepší recepty
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
michaela.r    ·   18.2.2023

Jak na to: dokonalá česká koprovka + nejlepší recepty

Koprová omáčka je českou specialitou. Zatímco někteří jsou na ni náležitě hrdí, jiní ji nemohou ani cítit. Koprovka je však skvělým jídlem, které se hodí nejen na nedělní oběd. Připravte si perfektní omáčku, která si vás svou chutí získá.

Jedinečná kombinace surovin

Koprovka není jen tak ledajaká omáčka. Kombinací jednotlivých prvků vzniká zajímavá chuť. Zatímco základ je poněkud nevýrazný, hned několik drobností dodává omáčce jedinečnou chuť. Jemnost a krémovost zajišťuje základ ze smetany a mléka. Hlavní roli samozřejmě hraje kopr, který je výrazně aromatický a chuťově specifický. Ovšem perfektní koprovka se neobejde ani bez precizního dochucení – kromě soli a pepře je klíčový ocet, který stojí za typickou kyselostí.

Možné alternativy

Když se řekne koprovka, mnoho z nás si ji představí tradičně s houskovým knedlíkem a plátkem hovězího masa. Jde o oblíbený způsob servírování, ovšem omáčka se skvěle doplňuje i s dalšími surovinami.

  • Jednou z častých změn je náhrada masa za vajíčka uvařená natvrdo. Případně nemusí jít o náhradu – k masu můžete na talíři jednoduše přidat vajíčko a užít si tak obojí.
  • Druhou možností je pak změnit přílohu. Ačkoli knedlík je k omáčce typický, zvolit můžete namísto něj brambory. Lze tak celý pokrm alespoň trochu odlehčit.
  • V některých receptech se dokonce můžete namísto klasické tučné smetany setkat se zakysanou smetanou. Kyselá chuť k omáčce přirozeně patří, jde tak o zajímavý prvek, který nahradí ocet. Je však třeba smetanu pečlivě rozmíchat, aby v omáčce nezůstaly hrudky.

1. Poctivá koprová omáčka

Pokud patříte mezi milovníky koprovky, či jí třeba chcete dát šanci, čeká vás zde recept, dle kterého si omáčku můžete připravit. Vlastně nejde o nic složitého, potřebovat budete jen trochu času a ty správné ingredience.

Recept najdete ZDE

Recept Poctivá koprová omáčka

2. Vařený hovězí jazyk na smetaně s koprem a kynutým knedlíkem

Náš taťka nejí koprovku. Teda alespoň to celý léta tvrdí. Takže jsem to dneska musela trošku "začarovat", aby to sice bylo koprový, protože k vařenýmu hovězímu jazyku já prostě ten kopr chci, ale aby z toho taťku neranila mrtvice. Autor: Danka

Recept najdete ZDE

Recept Vařený hovězí jazyk na smetaně s koprem a kynutým knedlíkem

3. Koprová omáčka s vajíčkem a knedlíkem

Vynikající jídlo, které buď milujete nebo nesnášíte. K tomu plátek hovězího vařeného nebo vajíčko uvařené na tvrdo, plátek křupavého domácího chleba nebo pařený knedlík :) Máte rádi koprovou omáčku? Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Koprová omáčka s vajíčkem a knedlíkem

4. Rychlá koprová omáčka

Rychle, chutně a hlavně sytě. To bylo heslo včerejšího oběda a tak jsem se pustila do přípravy koprové omáčky. K tomu uvařené vajíčko natvrdo, vynikající domácí knedlík, který jsem dělala sice dávno, ale zvyknu dávat do mrazničky a v případě jako byl tento ho jen vyberu, ohřeju a naložím na talíř. Autor: Rebeka

Recept najdete ZDE

Recept Rychlá koprová omáčka

5. Koprová omáčka s vejci

Koprová omáčka s vejci od Nadi. Výsledná chuť omáčky by měla býti spíše sladká. Podáváme s natvrdo uvařeným vejcem a knedlíkem nebo bramborem.

Recept najdete ZDE

Recept Koprová omáčka s vejci

6. Koprová omáčka

Výborná klasika v kuchyni. Podáváme s domácím knedlíkem a vajíčkem nebo fašírkou. Autor: Roseangel

Recept najdete ZDE

Recept Koprová omáčka

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář