NejRecept.cz Saláty Zálivky a dressingy Jak připravit dokonalou domácí majonézu, kterou zvládnou i začátečníci. Na kupovanou můžete zapomenout.
Jak připravit dokonalou domácí majonézu, kterou zvládnou i začátečníci. Na kupovanou můžete zapomenout.
Recept Jak připravit dokonalou domácí majonézu, kterou zvládnou i začátečníci. Na kupovanou můžete zapomenout.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
michaela.r    ·   24.2.2023

Jak připravit dokonalou domácí majonézu, kterou zvládnou i začátečníci. Na kupovanou můžete zapomenout.

Kupovaná majonéza je sice dobrá, ale až ochutnáte tu domácí, již nikdy nebudete chtít používat žádnou jinou. Příprava domácí majonézy ale vyžaduje určité postupy, které je nutné dodržet. Jinak bude příliš tekutá nebo naopak příliš hustá. Vyhněte se nejčastějším chybám a připravte si dokonalou domácí majonézu i vy.

Sdílet na Facebooku

Ruční příprava majonézy versus její vyšlehání s pomocí mixéru

Při přípravě domácí majonézy máte dvě možnosti. Buď si ji vyšleháte hezky ručně, během deseti až patnácti minut, nebo k tomu využijete mixér. Z té ručně vyšlehané budete mít větší radost, ale budou vás bolet ruce ještě druhý den – jedná se také o velice náročnou disciplínu. Mixér odvede těžkou práci za vás a zkrátí vám čas přípravy.

Příliš hustá, moc tuhá nebo naopak moc tekutá majonéza

Základní recept na majonézu se skládá z vaječných žloutků a oleje, přičemž vejce by mělo mít pokojovou teploto. I přesto, že se návod jeví zcela jasně, nastat může hned několik scénářů. Základní poměr je 100 ml oleje na jeden žloutek. Do misky nejprve vyklepněte žloutky a k nim opatrně po malých dávkách za neustálého míchání přidávejte olej.

  • Prvním z nich je příliš hustá a tuhá majonéza. Co s ní? Pravděpodobně jste se nedrželi přesně receptu a přidali jste větší množství oleje, než jste měli. Jak z toho ven? Zkuste přidat kapku obyčejné vody nebo citronové šťávy. Zkrátka něčeho, co v sobě obsahuje vodu.
  • Opačný problém samozřejmě nastane v případě, kdy jste ke žloutku přidali příliš málo oleje – a namísto krásně vyšlehané majonézy jste vytvořili tekutou směs. Stačí přidat pár kapek oleje a majonéza se stane hustší.

Proč se mi nechce spojit žloutek s olejem?

Nejčastějším problémem při vyšlehávání domácí majonézy je to, když žloutek s olejem odmítají spolupracovat a spojit se v jednolitou emulzi. Proto je nutné postupovat opravdu pomalu a trpělivě.

Ke žloutku přidávejte olej po kapkách a celou dobu šlehejte.

Olivový nebo slunečnicový olej? Řiďte se svou chutí

V podstatě existují dva základní druhy majonézy. Ta připravená z olivového oleje a ta ze slunečnicového. Volba oleje záleží na vašich chuťových preferencích. Pro někoho je chuť olivového oleje příliš ostrá, tudíž dává přednost klasické majonéze ze slunečnicového.

Vyzkoušejte si obě varianty a zjistěte, která vám více chutná.

Hrajte si s chutí majonézy

Jakmile dostanete vyšlehání domácí majonézy do ruky, tedy ve chvíli, kdy pro vás nebude problém z vejce a 100 ml oleje vyšlehat dokonalou emulzi, začněte experimentovat s chutí.

Přidávat do majonézy můžete opravdu cokoliv, například:

  • hořčici,
  • citronovou šťávu,
  • lák z okurek,
  • sůl,
  • pepř,
  • ocet,
  • bylinky a další.

Pokud se vám váš první pokus o vytvoření domácí majonézy nevydaří podle vašich představ, nezoufejte, chce to trochu tréninku, ale odměnou vám bude lahodná chuť.

Fantazii se meze nekladou a s chutí své domácí majonézy si můžete pořádně vyhrát. Vyzkoušet můžete také:

1. Domácí majonéza bez vajec

Domácí majonéza bez použití vajíčka. Vyzkoušejte si ji připravit s hořčicí a citronovou šťávou. Je fakt úžasná.

Recept najdete ZDE

Recept Domácí majonéza bez vajec

2. Domácí majonéza s různými příchutěmi

Na Vánoce nesmí chybět na stole bramborový salát s majonézou. Vyrobte si doma i majonézu a nekupujte ji z obchodu. Víte přece, že domácí je domácí :)

Recept najdete ZDE

Recept Domácí majonéza s různými příchutěmi

3. Z této majonézy se netloustne. Fantastická majonéza bez oleje a syrových vajec.

Ano, dá se připravit i majonéza bez oleje a bez surového vajíčka. Chutná fantasticky a je připravena za malý okamžik. Budete potřebovat uvařené vajíčko a zakysanou smetanu. Celé to ochutíme hořčicí, octem a kořením. Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Z této majonézy se netloustne. Fantastická majonéza bez oleje a syrových vajec.

4. Domácí majonéza

A tady je snadný návod na výrobu domácí majonézy, potažmo domácí tatarské omáčky. Autor: Danka

Recept najdete ZDE

Recept Domácí majonéza

5. Nejrychlejší domácí majonéza

Domácí majonéza je přece jen o něco chutnější než ta z obchodu. Tu dělají ve velkém, přidávají různé stabilizátory, emulgátory a jiné přídatné látky, které docílí to, aby vám majonéza v chladničce vydržela i pár měsíců. Ta domácí je přece jen ze syrových vajec, proto dbejte čerstvost a pokud se dá použijte domácí vajíčka (z domácího chovu). Autor: Dulinka

Recept najdete ZDE

Recept Nejrychlejší domácí majonéza

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář