NejRecept.cz Tipy a triky Jak si připravit skvělý domácí vanilkový cukr?
Jak si připravit skvělý domácí vanilkový cukr?
Recept Jak si připravit skvělý domácí vanilkový cukr?
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   13.2.2023

Jak si připravit skvělý domácí vanilkový cukr?

Vanilkový cukr je oblíbenou přísadou v mnoha dezertech. V obchodech je zpravidla dostupný takzvaný vanilínový cukr, který má však s pravou vanilkou pramálo společného. Lepším řešením je proto připravit si voňavý vanilkový cukr doma. Proces je jednoduchý a nabízí se různé možnosti.

Intenzivní vanilková chuť

Pro výrobu domácího vanilkového cukru budete potřebovat jeden čerstvý vanilkový lusk a cukr krystal. Množství cukru záleží na vašich preferencích, k jednomu lusku můžete přidat 100 až 500 gramů cukru. Dle zvoleného množství se liší intenzita vanilkové chuti a vůně. Je třeba vyzkoušet, jaká varianta vám bude vyhovovat.

Jednoduchý způsob, jak dostat z vanilkového lusku co nejvíce, je rozemlít ho společně s cukrem. Potřebovat budete výkonný mixér, aby dokázal z krupicového cukru vytvořit jemnou moučku. Pokud nemáte mixér s velkým množstvím otáček, pravděpodobně bude nutné cukr promíchat, aby se neusazoval na dně.

Alternativou může být i elektrický mlýnek na kávu, příprava však bude náročnější. Je třeba postupovat po částech. Tedy nasypat trochu cukru, přidat kousek lusku a rozemlít. Tento postup je třeba několikrát opakovat, jelikož mlýnek na kávu nemá tak velkou kapacitu.

Jak připravit vanilkový cukr

  1. Vanilkový lusk pokrájejte na menší části, zhruba 6 kousků – při větším množství cukru klidně i více.
  2. Poté je vložte do mixéru společně s cukrem. Je důležité mixovat dostatečně dlouho, aby se rozemlel lusk, ale i cukr. Vzniknou by měl lehce béžový moučkový cukr s krásnou vůní vanilky.
  3. Pro perfektní výsledek je vhodné cukr ještě prosít přes jemné síto. Pak už jen stačí přesypat do uzavíratelné sklenice.

Domácí vanilkový cukr můžete použít klidně hned. Ovšem pokud ho necháte pár týdnů odstát, získáte ještě intenzivnější chuť a vůni.

Případně můžete vynechat mixování. Lusk rozkrojte napůl, vyškrábněte semínka a zbytek pokrájejte na menší části. Vše dobře promíchejte s cukrem, umístěte do nádoby a nechte několik dní až týdnů aromatizovat. Před použitím cukru je dobré ho prosít a kousky vanilky vrátit zpět do sklenice.

Okouzlující aroma

Vanilkový cukr si můžete připravit i z celého lusku. Stačí ho umístit do sklenice, zasypat cukrem, dobře uzavřít a nechat aromatizovat. Tento proces trvá o něco déle, zhruba 2 až 3 týdny, než se vanilkové aroma uvolní.

Pro urychlení procesu můžete vanilkový lusk rozkrojit napůl. Vložit ho lze do sklenice včetně semínek pro intenzivnější aroma. Případně však semínka můžete využít samostatně, například do moučníku, a do cukru vložit pouze prázdný lusk. I tak lze dosáhnout nasládlé vůně po vanilce.

Příprava poctivého vanilkového cukru není náročná. Vyrobit si přitom můžete větší množství, abyste ho vždy měli při ruce. Obejdete se tak bez nevýrazných náhražek z obchodů a každý svůj dezert či moučník můžete obohatit voňavým cukrem z čerstvé vanilky.

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář