NejRecept.cz Magazín Krájení cibule bez jediné slzy: Zapomeňte na potápěčské brýle! Jak vyzrát na tento problém?
Krájení cibule bez jediné slzy: Zapomeňte na potápěčské brýle! Jak vyzrát na tento problém?
Recept Krájení cibule bez jediné slzy: Zapomeňte na potápěčské brýle! Jak vyzrát na tento problém?
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   21.1.2023

Krájení cibule bez jediné slzy: Zapomeňte na potápěčské brýle! Jak vyzrát na tento problém?

Snad každý známý recept začíná tím, že si máme nakrájet cibulku. Cibule je opravdu základem pro drtivou většinu nám známých jídel, hlavně v české kuchyni se prostě bez cibule neobejdeme. Ročně spotřebuje každý z nás až deset kilogramů cibule, což opravdu není zanedbatelné množství. Zvláště, pokud máme tohle množství nakrájet. Jakmile se totiž pustíme do krájení této oblíbené suroviny, spustí se slzy. Přemýšleli jste někdy nad tím, co to způsobuje? A znáte triky, díky kterým už brečet u krájení cibule nikdy nebudete?

Cibule obsahuje sirné složky

Každá rostlina si bere z půdy živiny, může jít o vodík, kyslík, vápník nebo také o sirné složky. No, a právě ty si bere do sebe i cibule. Cibuli před napadením nejrůznějšími škůdci chrání chemická látka jménem propanthial s – oxid. Čím je cibule čerstvější, tím více se v ní nachází sirných složek. Jakmile do cibule pak zajedete nožem, tyto plynné těkavé látky se začnou uvolňovat. Oči to pocítí nejvíce, jejich reakcí je slzení a pocit pálení.

Sirné látky se totiž za pomoci vzduchu poměrně rychle dostanou až k očím, když se setkají s vodou, promění se na kyselinu sírovou a sirovodík. Pro oči jde o velmi dráždivé a pálivé látky, které se snaží vypudit pryč. Logicky tak oko začne slzet. Pokud je cibule hodně čerstvá, hodně dráždí – a vy můžete propuknout v pláč a vyroníte potoky slz. Je to nepříjemné i nepraktické. Naštěstí tomu ale můžete zabránit. Jak? Na potápěčské brýle zapomeňte, existují i lepší triky!

Krájení cibule u zapálené svíčky

Že si svíčky zapalujete až u večeře, když si chcete udělat hezčí a intimnější atmosféru? Tentokrát si zkuste svíčku zapálit již u krájení cibule. Ne kvůli atmosféře, ale proto, že svíčka zapříčiní proudění vzduchu. Teplý vzduch pak bude proudit nahoru, chladnější zase dolů. No a v tom chladnějším vzduchu se budou nacházet ony štiplavé výpary. Očím se tak bezpečně vyhnou.

Svíčku umisťujte v dostatečné, avšak bezpečné vzdálenosti od prkénka, na kterém budete cibuli krájet.

Dejte si chleba

Tato metoda je založena na ošálení mysli. Pokud totiž budete během krájení cibule žvýkat kousek chleba, budete se soustředit na to, co máte v puse a přestanete myslet na štiplavou cibuli, kterou právě krájíte. Minimálně byste měli slzet o poznání méně. Zajímavé, že? Vyzkoušejte tuto nezvyklou metodu.

Krájení cibule opravdu ostrým nožem

Jednoduché a prosté. Jelikož se během krájení cibule narušují cibulové buňky, uvolňují se sirné složky, které nás pálí a nutí slzet. Pokud ale budete krájet cibuli opravdu ostrým nožem, narušíte cibulových buněk mnohem méně, než když se do krájení pustíte nožem tupým. Krájení cibule bude rychlejší a podstatně příjemnější.

Cibule pod vodou

Cibuli před jejím krájením můžete rovněž zkusit namočit do vody. Štiplavé látky obsažené v cibuli s vodou reagují, když tedy cibuli nejdříve namočíte, už se jich tolik nebude moci dostat k očím. Je možné také cibuli spařit nebo ji naopak dát před krájením na chvíli do mrazáku, a tím ji prudce zchladit.

Vyzkoušet můžete postupně všechny triky, schválně, který se osvědčí nejvíce?

Nejlepší recepty s cibulí naleznete níže

1. Cibulový koláč z listového těsta

Jednoduchá slaná rychlovka, kterou připravíte za pár minut. Autor: Lacusin

Recept najdete ZDE

Recept Cibulový koláč z listového těsta

2. Cibulové bombičky s mletým masem a slaninou

Perfektní recept na grilovací sezónu. Cibulové bombičky plněné mletým masem a obalené v slanině. Mňam!

Recept najdete ZDE

Recept Cibulové bombičky s mletým masem a slaninou

3. Cibulové kolečka v pivním těstíčku

Pokud máte rádi pivo, vyzkoušejte připravit pivní těstíčko, ve kterém obalíte cibuli.

Recept najdete ZDE

Recept Cibulové kolečka v pivním těstíčku

4. Slaninovo-cibulové koláčky

Koláčky je vhodné nabídnout např. návštěve, případně je můžeme udělat i jako přílohu ke kyselé polévce.

Recept najdete ZDE

Recept Slaninovo-cibulové koláčky

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář