NejRecept.cz Zdravé recepty Medvědí česnek Medvědí česnek: Jak jej skladovat a jaké recepty medvědí česnek nabízí?
Medvědí česnek: Jak jej skladovat a jaké recepty medvědí česnek nabízí?
Medvědí česnek: Jak jej skladovat a jaké recepty medvědí česnek nabízí?
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
Mineralka Mineralka    ·   5.3.2023

Medvědí česnek: Jak jej skladovat a jaké recepty medvědí česnek nabízí?

Medvědí česnek patří mezi trvanlivé rostliny. Roste v období jara, má štíhlé zelené stonky a velké listy, které chutnají po česneku. Bylina má široké využití, hodí se pro přípravu různých pokrmů. Medvědí česnek lze navíc snadno uskladnit, můžete ho tak mít vždy po ruce.

Rozmanité využití

Medvědí česnek bývá v kuchyních velmi oblíbený. Lze ho totiž využít na mnoho různých způsobů. Skvěle se hodí jako přísada do polévek, omáček nebo salátů. Kromě toho si z něj můžete připravit pesto, svěží pomazánku, máslo i další jídla.

Správné uskladnění

Pokud máte čerstvý medvědí česnek, lze ho uskladnit v lednici. Listy však postupně uvadají. Aby zůstaly déle čerstvé, je vhodné proprat je ve studené vodě a poté zabalit do vlhkého ubrousku a dát do lednice.

Případně lze listy natrhat i se stonky, ty pak doma umístíte do sklenice s vodou a dáte do lednice. Tím efektivně zachováte čerstvost česneku.

Dalšími možnostmi je pak sušení a zamražení. Pro správné usušení je vhodné využít sušičku potravin, se kterou spolehlivě dosáhnete optimálního výsledku. Zamražení listů je o něco jednodušší, stačí je jen v pytlíku vložit do mrazáku. Takto česnek vydrží mnohem déle.

Navíc nemusíte skladovat pouze samotné listy. Pokud si připravíte pesto, budete mít česnek vždy při ruce. Lze ho tak využít do různých receptů, přičemž si nemusíte dělat starosti s čerstvostí listů. Pesto má poměrně dlouhou trvanlivost, můžete si tak prodloužit sezónu medvědího česneku.

Pesto z medvědího česneku

Pesto je poměrně univerzální. Nejčastěji se přidává k těstovinám, ovšem využití najde i jinde. Přidat ho můžete třeba do rizota, salátu, polévky, či pomazánky. Nebo si ho vychutnat na krajíci čerstvého chleba. Recept najdete tady.

Medvědí česnek: Jak jej skladovat a jaké recepty medvědí česnek nabízí?, krok 1

Pozitiva byliny

Medvědí česnek obsahuje vitamín C, železo, hořčík a řadu dalších látek významných pro naše tělo. Kromě toho je skvělým zdrojem antioxidantů a flavonoidů – ty mohou pomoci snížit záněty, posílit imunitu a chránit organismus před volnými radikály.

Krémová polévka

Tato bylina je skvělou součástí různých polévek. Může posloužit jako zelená ozdoba v talíři, která doladí chuť. Ovšem kromě toho si z česneku můžete připravit i krémovou polévku, například v kombinaci s bramborami. Recept najdete tady.

Lehký salát

Medvědí česnek se skvěle hodí i do salátů, kombinovat ho přitom můžete s různými surovinami. Skvělým tipem je vajíčkový salát, v kombinaci s jogurtem či zakysanou smetanou jde o lehké a zdravé jídlo, které si zamilujete. Recept najdete tady.

Svěží pomazánka

Vzhledem ke své výrazné chuti se bylina hodí i do různých pomazánek. Chutná skvěle s tvarohem, vajíčky, či sýrem. Nabízí se různé varianty, vždy jde o skvělou pomazánku. Recept najdete tady.

Bylinkové máslo

Bylinkové máslo s medvědím česnekem je jednoduše perfektní. Hodí se k čerstvému pečivu, pro přípravu pečených či vařených brambor a oceníte ho i při grilování masa. Recept najdete tady.

Medvědí česnek je skvělou rostlinou, kterou lze využít na mnoho způsobů. Čerstvé listy jsou bohaté na prospěšné látky. Ovšem skvělé pokrmy si připravíte i z mraženého nebo sušeného česneku. Vyzkoušejte tuto bylinu a objevte její chutné a zdravé využití v kuchyni.

Populární recepty s medvědím česnekem:

1. Domácí antibiotikum z medvědího česneku

Cestou do přírody určitě přemýšlíte, co pěkné nebo zdravé si můžete odtud přinést. Nyní je čas na medvědí česnek, ze kterého umíte připravit mnoho dobrot. Jednou z nich je i tento domácí lék, který zatočí s viry a bacily. Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Domácí antibiotikum z medvědího česneku

2. Jarní nebo i velikonoční nádivka s medvědím česnekem

Já jsem v dostatečném předstihu připravila i tuto velikonoční nádivku, kterou jsem doplnila i o medvědí česnek. Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Jarní nebo i velikonoční nádivka s medvědím česnekem

3. Máslo s medvědím česnekem a bylinkovou solí (do mrazáčku)

Už minulého roku jsem přemýšlela při tak velkém shlédnutí receptů na internetu, že se i já pustím do přípravy domácího ochuceného másla. Samozřejmě ne zcela domácího, máslo jsem koupila v obchodě, to by bylo na dlouho připravit ho ze smetany a zase tolik času jsem až neměla. Přidala jsem medvědí česnek, který jsem předem rozmixovala na kaši. Je vynikající :)

Recept najdete ZDE

Recept Máslo s medvědím česnekem a bylinkovou solí (do mrazáčku)

4. Tvarohová pomazánka s medvědím česnekem a bylinkovou solí

Ještě stále není pozdě :) Vynikající pomazánka z tvarohu, bylinkové soli a nasbíraného medvědího česneku. Měla jsem čas, tak jsem se byla s naším psem projít po lese a našla jsem skvělé místo, kde medvědí česnek vzkvétal v plné kráse. Samozřejmě jsem nechala i pro naše medvědy, který tento medvědí česnek konzumují hned po probuzení ze zimního spánku.

Recept najdete ZDE

Recept Tvarohová pomazánka s medvědím česnekem a bylinkovou solí

5. Medvědí česnek - na uskladnění

Medvědí česnek používám do pomazánek, na ozdobu brambor, ale také jen na namazaný chléb. Je výborný a zdravý. Autor: Lenulka

Recept najdete ZDE

Recept Medvědí česnek - na uskladnění

6. Holandský řízek s medvědím česnekem

Holandský řízek s medvědím česnekem a k tomu brambory. Autor: Lenulka

Recept najdete ZDE

Recept Holandský řízek s medvědím česnekem

7. Pesto z medvědího česneku

Zdravé a chutné pesto. Podáváme s těstovinami nebo do pomazánky. Hotové pesto vydrží až do příští sezony. Autor: Lenulka

Recept najdete ZDE

Recept Pesto z medvědího česneku

8. Lehký salát z medvědího česneku s vajíčkem

Salát plný vitamínů, který vám zažene hlad a je připraven velmi rychle.

Recept najdete ZDE

Recept Lehký salát z medvědího česneku s vajíčkem

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář