NejRecept.cz Grilování a BBQ Grilované sýry Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty
Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty
Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   16.2.2023

Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty

Smažený sýr patří mezi oblíbené pokrmy, a to nejen u nás. Věčnou otázkou však zůstává, jak ho perfektně připravit, aby byl křupavý a nevytekl. Nabízí se pár základních tipů, které vám přípravu usnadní a zajistí skvělý výsledek.

Sdílet na Facebooku

Výběr vhodného sýra

Pokud si chcete udělat smažák, vše začíná již výběrem sýra. Čím tučnější sýr, tím lepší. Nejenže má lepší chuť, ale také se snáze smaží a dosáhne krásně krémové konzistence. Skvělou volbou je tedy gouda, ementál či třeba cheddar. Ovšem skvělý smažák si zvládnete připravit i z eidamu, je však dobré vybírat takový, který má 45 % tuku.

Zajímavou volbou jsou i plísňové sýry, zejména hermelín. V kombinaci s brusinkami jde o jedinečný zážitek, který vaše chuťové pohárky jistě potěší.

Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty, krok 1

Tímto způsobem si můžete připravit i oblíbený oštiepok, ačkoli tento sýr je s oblibou připravován spíše na grilu. Poměrně netradiční volbou jsou pak smažené tvarůžky – stačí je obalit v trojobale a usmažit jako klasický sýr.

Chvilka v mrazáku

Ať už si vyberete jakýkoli sýr, před přípravou umístěte plátky do mrazáku. Stačí jen zhruba 10 minut. Se sýrem se vám pak bude lépe pracovat, a hlavně se nerozteče na pánvi. Díky nízké teplotě se při smažení vytvoří zlatavá krusta, ve které se sýr roztopí, aniž by stihl vytéct.

Jak obalit sýr?

Jedním z nejdůležitějších bodů je obalování sýra. Je žádoucí preciznost, jelikož právě obal může zajistit to, aby sýr nevytekl. Potřebovat budete trochu hladké mouky, vajíčko a strouhanku. Postup je jednoduchý – sýr obalíte moukou, vajíčkem a na závěr strouhankou.

Kouzlo však spočívá v tom, že sýr obalíte dvakrát. Celý proces tedy zopakujete ještě jednou. Je tak zajištěna pořádná krusta, která nejenže krásně křupe, ale taky se postará o to, aby sýr nevytekl.

Správná teplota oleje

Pro smažení můžete zvolit řepkový olej. Slunečnicový olej není příliš vhodný, jelikož hůře snáší vysoké teploty. Skvělou volbou je i přepuštěné máslo, které se postará o lahodnou chuť, nicméně je o něco dražší.

Pro smažení zvolte vhodnou pánev či rendlík – vrstva oleje by měla být dostatečně vysoká, aby byl sýr lehce ponořený. Nemá tedy smysl volit příliš velké nádobí. Nicméně klíčová je teplota oleje. Ta by měla být kolem 175 °C.

Pokud nemáte teploměr, nechte pánev s olejem dostatečně dlouho nahřát. Nemělo by se z ní kouřit, ovšem při vložení sýra do pánve se musí ozvat praskání a objevit se spousta bublinek, které signalizují dostatečnou teplotu oleje pro smažení.

Další možnosti přípravy

Běžný smažák je sice klasika, ovšem nabízí se zajímavé alternativy, které stojí za ochutnání. Jednou z možností je přidat během obalování čerstvé nasekané bylinky. A pokud patříte mezi opravdové milovníky sýra, můžete přidat i nastrouhaný parmazán.

Smažený sýr je mnohdy kombinován se šunkou. Stačí mezi dva tenké plátky sýra vložit šunku, obalit a osmažit, jak jste zvyklí.

Na smažáku nesmí chybět krásně zlatavá vypražená krusta. Namísto běžné strouhanky můžete vyzkoušet panko strouhanku – dosáhnete tak ještě lepšího výsledku.

Příprava smaženého sýru může být jednoduchá, když víte, jak na to. Díky pár tipům zvládnete připravit perfektní jídlo, u kterého se navíc nabízí různé alternativy, pokud chcete vyzkoušet něco nového.

1. Smažený camembert v těstíčku

Někdy se prostě žádá oběd bez masa. Pokud se řekne oběd bez masa, určitě každého z nás napadne smažený květák nebo jídla nasladko - ať už např. dukátové buchtičky nebo knedlíčky. U nás doma jídlo bez masa vypadá asi takto. Pokud nemám camembert, tak obaluji obyčejný sýr a k tomu bramborová kaše nebo hranolky. Autor: Danka

Recept najdete ZDE

Recept Smažený camembert v těstíčku

2. Klasický smažák s bramborami

K tomuto jídlu snad netřeba ani recept. Ale tak přece, jsou zde nějaké začátečnice a když si já vzpomenu na moje začátky, tak jsem nevěděla ani co je to trojobal. Nevěděla jsem, jestli první mám sýr namočit do vajíčka, či do mouky a tak jsem si to ještě za svého mládí zapsala do mého sešitu. Z té jedné věty mi je do dnešního dne směšno. Ale tak každý se učí, každý chce být dokonalý a toto jídlo je jídlo našeho dětství, opekaček, výletů, ...., tak proč si ho nepřipravit i dnes. Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Klasický smažák s bramborami

3. Výborný sýr v trojobale pečený v troubě - chutná jako smažený!

Už delší dobu jsem měla chuť na smažený sýr. Nechtěla jsem však klasický smažený, tak jsem poprvé zkusila pečený v troubě a musím říct, že chuťově je totožný s tím smaženým. Obalila jsem ho klasicky v trojobalu, naskládala na papírem vyložený plech na pečení a ještě vrch jsem polila trochou oleje, aby byl pěkně křupavý. K tomu jsem podávala už jen zeleninu, ale kdo chce může udělat dvojkombinaci s hranolky. Autor: Lacusin

Recept najdete ZDE

Recept Výborný sýr v trojobale pečený v troubě - chutná jako smažený!

4. Smažené tvarůžky s bramborem

Kdo neochutnal, neví, jaká je to dobrota :). Autor: Naďa I. (Rebeka)

Recept najdete ZDE

Recept Smažené tvarůžky s bramborem

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář