NejRecept.cz Polévky Kulajda Tradiční česká kulajda: Znáte trik, jak přidávat houby?
Tradiční česká kulajda: Znáte trik, jak přidávat houby?
Recept Tradiční česká kulajda: Znáte trik, jak přidávat houby?
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   15.2.2023

Tradiční česká kulajda: Znáte trik, jak přidávat houby?

Svůj vlastní recept na tradiční jihočeskou kulajdu má snad každá česká rodina. Co kulajda, to jiná chuť. Proto neexistuje univerzální recept k její přípravě. Kulajda se dá uvařit na tisíc způsobů, ale jedno mají všechny recepty společné – kyselou chuť. Pojďme si společně představit různé její varianty a doporučení, jak připravit tu nejchutnější kulajdu.

Vejce do kulajdy rozhodně patří

Nedílnou součástí kulajdy jsou také vejce. V polévce se mohou objevit hned v několika provedeních.

  • Vejce natvrdo lze uvařit zvlášť a přidat do polévky těsně před podáváním nebo je rovnou naservírovat do talíře a zalít polévkou.
  • Ztracená vejce se také připravují ve zvláštním hrnci. K jejich přípravě potřebujete dostatečně velký hrnec, ve kterém vytvoříte vodní vír a vejce do jeho středu vhodíte. Aby pošírované vejce vypadalo opravdu jako od šéfkuchaře, přidejte do vody pár kapek octa a hlídejte, aby se voda nevařila. Bublinky by zbytečně narušily bílek. Ve vodě by mělo vejce kroužit dvě až tři minuty a ihned po vylovení přemístěno do nádoby se studenou vodou.
  • Syrová vejce lze přidat i přímo do polévky a rozmíchat je.

Někteří rádi přidávají čerstvé vejce přímo do talíře a následně jej zalijí horkou polévkou a počkají, až samo dojde.

Kopr

Svou charakteristickou chuť a vůni získává poctivá česká kulajda díku kopru. Jeho přidání do polévky ale musíte vhodně načasovat. Když se totiž přidá do vařící se polévky, získá nevzhledný šedý nádech a přijde o svou typickou chuť. Nasekaný čerstvý kopr tedy do kulajdy přidávejte vždy až poté, co polévka projde varem.

Houby

I díky houbám je kulajda příjemně nakyslá. Abyste dosáhli nejlepší možné chuti i vzhledu polévky, použijte sušené houby. Mají silnější aroma, a i při servírování budou vypadat lépe. Ovšem existuje i trik, který dodá polévce ještě více kyselé chuti. Spočívá v tom, že do polévky přidáte houby máčené v octu. Kromě hříbků v kulajdě skvěle chutnají také lišky – a za vyzkoušení rozhodně stojí také oblíbená hlíva.

Čím nahradit kopr v kulajdě

Nemáte rádi aromatickou vůni a výraznou chuť kopru? Krémovou a hutnou kulajdu si můžete připravit také bez něj. Před servírováním můžete do polévky přidat velkou hrst libečku nebo petrželky.

Hustá a krémová nebo tekutá?

Kulajda se dá připravit hustá a krémová, tudíž v ní téměř stojí lžíce nebo naopak tekutější. Obě verze jsou lahodné a záleží na vás, na jakou máte zrovna chuť. Do krémové kulajdy patří smetana, ale samozřejmě ji můžete vynechat a použít pouze vývar.

O zahuštění polévky se samozřejmě postará také mouka, kterou do odlehčené varianty také nemusíte přidávat.

Kulajda je tradiční českou polévkou, která přijde vhod také jako hlavní chod. Univerzální recept k její přípravě sice neexistuje, ale každá její verze je lahodná. Kterou máte nejraději vy?

1. Kulajda - jedna z našich oblíbených

Nejlepší polévka, kterou nikoho určitě neurazíte. S bramborami, houbami, s koprem a s velmi dobrou, intenzivní smetanovou chutí. Pokud dělávám tuto polévku, druhé jídlo nám netřeba. To raději navařím z dvojnásobné dávky. Máme to velmi rádi. Pouze s křupavým čerstvým chlebem. Autor: Naďa I. (Rebeka)

Recept najdete ZDE

Recept Kulajda - jedna z našich oblíbených

2. Hrnková kulajda

Hrnkové recepty jsou populární hlavně u sladkých dezertech, hrnek mouky, hrnek cukru, hrnek tohoto a hrnek tohoto. Nemusíte mít žádnou váhu a koláček se vám podaří. V jednom časopise jsem našla recept i na hrnkovou polévku, kulajdu, tak jsem musela vyzkoušet. Je fantastická. Hlavně já bych mohla jíst celý den kopr, je to fantastická bylinka, kterou buď máte rádi nebo ji nesnášíte :)

Recept najdete ZDE

Recept Hrnková kulajda

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář