Domácí hroznový džem

Recept Domácí hroznový džem

Přidal: Janaha, 20.10.2017

Kategorie: Hroznová, Džemy a marmelády, Zavařeniny

FOTO OD VÁS
Vyzkoušel/a si recept?
Nahraj fotku a pochlub se
PŘIDAT FOTKU

Hroznový džem, jak ho dělám já ... Pokud jste ho ještě nedělali, určitě vyzkoušejte. Chuťově je fantastický, avšak tento džem není vhodný k plnění koláčů a buchet, protože vytéká. Je to spíše džem na natírání, např. vánočního cukroví, do zákusků nebo chleba .. Nyní je i sezóna, takže šup vše posbírat a zužitkovat. Autor: Janaha

FOTO OD VÁS
Vyzkoušel/a si recept?
Nahraj fotku a pochlub se
PŘIDAT FOTKU

Přidal: Janaha, 20.10.2017

Kategorie: Hroznová, Džemy a marmelády, Zavařeniny

SUROVINY

1 kgšťáva z modrého hroznů
1 bal.želírovací přípravek s pektinem (1: 1)
1 kgkrystalového cukru
necelá lžičkakyseliny citronové (není nutné)

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT
  1. Jako první si (podle možnosti den předem) připravím poháry. Já to dělám tak, že vyumývané a od vody okapané sklenice ještě vložím do dobře vyhřáté trouby (cca 180 °), kterou ale hned vypnu a sklenice v ní nechám vychladnout.
  2. Hroznové bobule oberu a umyji, zlehka promixuji ponorným mixérem a krátce (asi 20 minut) povařím. Doporučuji kovový mixér, plastový by vám mohly hroznová zrníčka poškodit. Pak převařené hrozno znovu zlehka promixuji, aby se ze slupek uvolnila barva a nakonec ho ještě propasíruji přes sítko.
  3. Čistou šťávu odvážím a dále už postupuji podle návodu na obalu želírovacího přípravku. Každý želírovací přípravek je jiný, proto VŽDY postupujte podle návodu, který píše výrobce na obalu!
  4. Já jsem teď použila želírovací přípravek z Lidl a byla jsem s ním velmi spokojená. Je mnohem levnější než jiné, značkové přípravky a podle toho, co píšu na obalu, tak prý i bez chemie. Můžete samozřejmě použít i želírovací přípravek 2: 1, kde se dává méně cukru.
  5. Na závěr (před naléváním do sklenic), můžete do džemu přidat trochu kyseliny citrónové, džem bude hustší. Hotový horký džem nalijeme do čistých a suchých sklenic a rychle ho (ještě horký) zavíčkujeme.
  6. Sklenice naskládáme na plech a vložíme do vyhřáté trouby (cca 180 °), kterou ale hned vypnu a sklenice v ní necháme vychladnout. Je to něco jako moje obdoba staré techniky, kterou používali naše babičky (horký džem zabalit do deky a nechat vychladnout). Vychladlý džem odložím na chladné a tmavé místo.

*Poznámka: Použila jsem modré voňavé hrozny, které je na foto. Bohužel, nevím jak se jmenuje. Můj ocino tvrdí, že je to takzvaný samorodák, ale já nejsem si jistá. Náš dobrý soused, který nám před více než 20 lety daroval tyto hroznové sazenice již zemřel, takže se ani nemám koho zeptat. Je to pravděpodobně nějaká stará odrůda, kterou stačí na jaře pouze ostříhat a bez jakéhokoliv chemického ošetření (a také bez nějaké další péče), máme každý podzim bohatou úrodu krásného modrého hroznů, které neskutečně intenzivně voní.

Můj blog: Recepty z mojej kuchyni

PODĚLTE SE O RECEPT S OSTATNÍMI
INSPIRACE NA KAŽDÝ DEN
KOMENTÁŘE K RECEPTU
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit