Domácí karamel do krémů, palačinek, bonbónů

Můžete ho použít do krému, jako nádivku do palačinek, jako toping, do bonbónů, kamkoli kde se vám to hodí. Vynikající domácí karamel.

Přidal:, 28.1.2016
Kategorie: Dorty, Dezerty, Koláče, cukroví, Tipy a triky
Recept Domácí karamel do krémů, palačinek, bonbónů

Suroviny

200 gkr. cukru
200 mlsmetana ke šlehání
1 lžičkavanilková esence
špetkasůl

Postup přípravy

  1. Připravíme si hlubší pánev, do které nasypeme 200 g kr. cukru. Za stálého míchání na mírném ohni necháme cukr roztát. Když se roztál, přestaneme míchat a počkáme, dokud se cukr zbarví do zlata. Nenechte cukr skramelizovať do hněda, jinak bude karamel velmi hořký a to nechceme.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  2. Smetanu ohřejeme (pouze trochu, nemá být příliš horká) a nalijeme ji do horkého karamelu. Dáváme pozor, hmota začne pořádně bublat.
  3. Na nízkém až středně velkém plameni hmotu vaříme, dokud nezhoustne. Nakonec přidáme špetku soli a vanilkovou esenci. Dobře promícháme a necháme vychladnout.Tip: Jahodový džem bez chemie
  4. Pokud karamel nepoužijete hned, skladujeme ho v lednici po dobu 1 týdne.
  5. Podáváme s ovocem, do palačinek, případně do máslových krémů, kde sladké kondenzované mléko z plechovky nahradíte tímto karamelem.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky

Zdroj: Coolinarika