NejRecept.cz Sváteční pečení Vánoce Vánočka Jak připravit dokonalou vánočku, včetně návodu na pletení. Díky tomuto receptu si ji už nemusíte kupovat.
Jak připravit dokonalou vánočku, včetně návodu na pletení. Díky tomuto receptu si ji už nemusíte kupovat.
Jak připravit dokonalou vánočku, včetně návodu na pletení. Díky tomuto receptu si ji už nemusíte kupovat.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   19.12.2023

Jak připravit dokonalou vánočku, včetně návodu na pletení. Díky tomuto receptu si ji už nemusíte kupovat.

Tento recept vás provede krok za krokem přípravou tradiční vánočky, oblíbeného sladkého pečiva, které je v mnoha kulturách neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Zahrnuje přípravu těsta s droždím, jeho rozdělení, kynutí a pečení, aby výsledkem byla měkká, nadýchaná vánočka s krásnou zlatavou kůrkou.

90 min
Čas přípravy
25 min
Čas vaření
Suroviny
500 g
hladká mouka
50 g
moučkový cukr
50 g
máslo
3 ks
žloutek
30 g
čerstvé droždí
250 ml
mléko
1/2 lžičky
sůl
na pomazání
vejce
Postup receptu
Vytisknout
 1. Je třeba, aby všechny suroviny měly pokojovou teplotu, tak je vyndejte z ledničky o něco dříve, než začnete připravovat.
 2. Zahřejte 100 ml mléka, do něj vmíchejte čajovou lžičku cukru, stejné množství mouky a trochu droždí. Pak nechte kvásek vyrůst.
 3. V míse smíchejte zbývající ingredience (mouku prosijte alespoň dvakrát skrze jemné síto). Poté přidejte připravený kvásek a zpracujte vše do hladkého a pružného těsta. K tomu můžete využít i mixér.
 4. Přesuňte těsto na pracovní plochu, rozdělte je na šest stejných částí, které tvarujte do kuliček. Ty poté zakryjte utěrkou. Nechte je kynout 20 minut. Poté každou kuličku znovu propracujte rukou a nechte je opět kynout dalších 20 minut.
 5. Z těchto kuliček vytvoříme válečky, přičemž jejich horní konce spojíme dohromady. Každý váleček si označíme číslem, počínaje číslem 1 na levé straně a postupujeme až k pravému kraji, kde bude váleček označen číslem 6.
 6. A můžeme plést. Postup je následující:
  6 přendáme na pozici 1.
  1 přendáme na pozici 6.
  6 přendáme na pozici 3.
  5 přendáme na pozici 1.
  1 přendáme na pozici 4.
  2 přendáme na pozici 6.
  Takto postup opakujeme až do konce. Pro jistotu přikládáme i fotografii.
 7. Nechte vánočku na plechu vyloženém pečicím papírem kynout 20 minut. Poté ji potřete rozšlehaným vajíčkem a počkejte, až vajíčko zaschne, což trvá přibližně 15 minut. Poté ji znovu potřete vajíčkem. Pečte ji v předem vyhřáté troubě na 180 stupňů, asi 25 minut.
Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář