Lískooříškové cukroví na Vánoce

Velmi chutné sušenky, které provoní celý byt. Kombinace čokolády a mletých lískovým oříšků je neodolatelná.

Přidal:, 22.11.2015
Kategorie: Vánoční cukroví, Koláče, cukroví, Vánoce
Lískooříškové cukroví na Vánoce

Suroviny

Těsto:
100 gmáslo
50 gmoučkový cukr
1 ksžloutek
1 bal.vanilkový cukr
špetkasůl
180 ghladká mouka
Pusinky:
3 ksbílky
150 gmoučkový cukr
200 gmleté lískové oříšky
Nádivka:
150 mlsmetana ke šlehání
150 ghořká čokoláda
100 gmleté lískové oříšky

Postup přípravy

  1. Máslo utřeme s moučkovým a vanilkovým cukrem do pěny, přidáme špetku soli, žloutek a nakonec i hladkou mouku. Zpracujeme hladké těsto, které odložíme do lednice na jednu hodinu.
  2. Zatímco těsto odpočívá v chladničce, připravíme pusinky.
  3. Bílky vyšleháme do pěny, postupně zašleháme cukr a nakonec přimícháme oříšky. Připravíme si plech, který vyložíme papírem a nakreslíme si stejné kolečka (průměr 3 cm), abychom věděli vrstvit oříškový sníh. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 150 stupňů 15 minut, potom teplotu snížíme na 100 stupňů a sušíme 20 minut. Upečené pusinky necháme vychladnout.
  4. Linecké těsto z ledničky vyjmeme, rozválíme na plát silný cca 2-3 mm a pomocí okrouhlé formičky vykrájíme kolečka o průměru 3 cm. Ukládáme je na papírem vyložený plech na pečení a pečeme při teplotě 200 stupňů cca 8 - 10 minut.
  5. Smetanu ohřejeme (dáváme pozor, aby nezačala vřít) a odstavíme. Přidáme na kousky nalámanou čokoládu a mícháním ji rozpustíme. Přidáme opečené mleté ​​lískové oříšky a celou hmotu důkladně spojíme.
  6. Na linecké kolečko navrstvíme oříškový krém a položíme oříškovou pusinku. Můžeme je papat hned, ale nejlepší jsou na druhý den, když linecké kolečko změkne.

* Z dávky vyjde 60 ks.

Zdroj: Coolinarika