Maková roláda s karamelovými oříšky

Toto je můj druhý oblíbený koláček. Někdy ho dělávám jako řezy a někdy, když mám málo místa v lednici ho připravím ve tvaru rolády. Je neurveriteľne chutný. To možná proto, že makové koláče miluji. A ty oříšky navrchu jsou dokonce v karamelu. Autor: Karambola

Přidal:, 15.5.2018
Kategorie: Rolády, Sladké rolády, Dezerty, Moučníky
Recept Maková roláda s karamelovými oříšky

Suroviny

Těsto:
4 ksžloutky
4 PLvoda
270 gkr. cukr
270 ghladká mouka
270 gcelý mák
1 lžičkaprášku do pečiva
4 ksbílky
Krém:
300 mlmléka
1 bal.Zlatý klas nebo pudink
1 bal.vanilkový cukr
150 gkr. cukr
250 gmáslo
Vrch:
2-3 PLkr. cukr
trochuvoda
5-10 dkgořechy
1 PLmáslo

Postup přípravy

  1. Žloutky vyšleháme s kr. cukrem i s vodou do pěny, pak přidáme celý mák. Ve druhé misce vyšleháme z bílků tuhý sníh. Mouku si prosejeme s práškem do pečiva do druhé misky a střídavě se sněhem tuto moučnou směs přidáváme k vyšlehané žloutkové pěně s mákem.Tip: Jahodový džem bez chemie
  2. Promícháme a dáme na plech vyložený papírem na pečení a dáme upéct. Pečeme na 180 stupňů asi 20 minut. Sledujeme.
  3. Ještě teplé těsto spolu s papírem srolujeme a necháme vychladnout.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky
  4. Mléko, zlatý klas, cukr a vanilku dáme do hrnce a uvaříme hustou kaši, kterou necháme vychladnout. K vychladlé kaši přidáme máslo a vyšleháme hladký krém.
  5. Těsto rozvineme (můžeme natřít marmeládou, ale nemusíme) a dáme nádivku. Srolujeme. Trochu nádivky si necháme i navrch. Potřeme celý povrch a posypeme ořechy.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  6. Uděláme si karamel - 2-3 PL kr. cukru s trochou vody upálíme na karamel. Do karamelu vsypeme 5-10 dkg sekaných ořechů a přidáme i lžíci másla. Toto necháme ztuhnout a pak posekáme nebo paličkou na maso roztlučeme.