NejRecept.cz Sváteční pečení Vánoce Vánoční cukroví Nepečené cukroví Nepečená dortová lízátka
Nepečená dortová lízátka
Recept Nepečená dortová lízátka
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   14.12.2016

Nepečená dortová lízátka

Dortová lízátka připravuji už několik let a kamkoliv je přinesu, mám s nimi vždy velký úspěch. Překvapivě častěji u dospělých, než u dětí :) Pokud o nich slyšíte poprvé, je to takový malý kousek dortu na špejli, který se obvykle připravuje z předem upečeného dortového korpusu a různých krémů. Já jsem tentokrát zkusila i čistě nepečenou variantu a mám teď opravdu velké dilema, která z nich mi chutná víc.

Sdílet na Facebooku
Suroviny
160 g
dětských piškotů
70 g
vlašských ořechů
2 lžičky
kakaa
špetka
skořice
80 g
másla
3-4 lžíce
rumu
moučkový cukr

Dokončení lízátek:

cca 150 g
bílé čokolády
cca 150 g
hořké čokolády
cukrové zdobení
Postup receptu
Vytisknout
 1. Protože kulatá lízátka už máme doma okoukaná, holt sochař ze mě asi nebude a jsem ráda, že zvládám alespoň ty kuličky, sáhla jsem po sadě na tvorbu dortových lízátek od Tescomy. Lízátko ve tvaru stromečku nebo houbičky mi přijde ideální na Vánoce, ale hlavně jsem chtěla tuhle "vychytávku" už dlouho vyzkoušet :)
 2. Piškoty a ořechy společně rozmixujte, ke konci přidejte kakao a skořici. Směs přesypte do misky, přidejte na kousky nakrájené lehce změklé máslo a rum.
 3. Rukama vypracujte jemné a vláčné těsto. V případě potřeby přidejte více rumu nebo naopak mletých piškotů. Pokud se vám zdá těsto málo sladké, můžete přidat trochu cukru, ale je to podle mě zbytečné.
 4. Těsto dejte na chvilku ztuhnout do lednice, aby se s ním lépe pracovalo.
 5. Na lízátka jsem použila tvořítka od Tescomy, kde máte na výběr z několika tvarů. Já jsem si vybrala houbičku a stromeček. 
 6. Do misky si dejte trochu moučkového cukru, ve kterém každý kousek těsta lehce obalte. Lépe jdou pak lízátka vyjmout z formy. Vezměte kousek těsta odpovídající velikosti a rukama vytvarujte do takové šištičky. Lehce obalte v moučkovém cukru a do středu zapíchněte tyčku, koncem kde je očko. Toto očko je mimochodem skvělá věc, díky němu zůstane lízátko nahoře na svém místě a nesjede časem dolů :)
 7. Těsto i s tyčkou vložte do tvořítka, zmáčkněte a hotové lízátko opatrně vyndejte. Netahejte příliš za tyčku, spíše odloupněte těsto z formy. Zapíchněte do tácku a pokračujte do spotřebování těsta. Můžete si udělat různé tvary nebo zůstat jen u jednoho. Lízátka dejte do lednice pořádně ztuhnout, klidně i do druhého dne.
 8. Množství použité čokolády je orientační, můžete klidně použít i jen jeden druh. Berte v úvahu, že lépe se rozpouští větší množství, než jen pár gramů a zbylou čokoládu můžete uchovat pro pozdější použití. Čokoládu si nasekejte nebo použijte tu v peckách. Asi 2/3 čokolády dejte do misky a nechte ve volní lázni rozpustit. Vyndejte z lázně a přidejte zbylou třetinu čokolády. Míchejte do úplného rozpuštění a vychlazení.
 9. Doporučuji čokoládu přelít do čisté (studené) misky, rychleji pak chladne. Pro lízátka je totiž zásadní správná teplota čokolády, která by měla být cca 28 stupňů u hořké a cca 30 stupňů u bílé. Připravte si k ruce cukrové zdobení a stojánek s hotovými lízátky.
 10. Jakmile má čokoláda správnou teplotu, namočte do ní celé lízátko. Nechte chvilku okapat, případně lehce poklepejte, aby přebytečná čokoláda stekla. Jakmile začne čokoláda lehce zasychat (matnout), ozdobte cukrovými dekoracemi a zapíchněte do stojánku. Stejným způsobem pokračujte se všemi lízátky. 
 11. Oba druhy čokolády použijte postupně, nerozpouštějte obě najednou. U houbiček jsem nejdříve celé lízátko namočila do bílé čokolády a pak jen klobouček do hořké. Ta dvojí čokoláda na jednom lízátku je skvělá :)
  Lízátka skladujte v chladu, před servírováním nechte pár minut při pokojové teplotě. Trvanlivost je obdobná jako u jiného nepečeného cukroví.

Můj blog: Víkendové pečení 

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář