NejRecept.cz Sváteční pečení Vánoce Vánoční cukroví Perníčky ze špaldové a pohankové mouky
Perníčky ze špaldové a pohankové mouky
Recept Perníčky ze špaldové a pohankové mouky
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
Janaha    ·   4.11.2016

Perníčky ze špaldové a pohankové mouky

Poslední roky jsem začala při pečení perníčků experimentovat s moukama a surovinami. Letos jsem perníčky pekla se špaldovou a pohankovou moukou a kokosovým olejem místo másla. Autor: Janaha

Suroviny
250 g
špaldová mouka hladká
150 g
pohanková mouka
100 g
med
150 g
moučkový cukr
1 lžíce
kakao
1 lžička
soda bicarbona (v rovině)
2 lžičky
perníkové koření
50 g
kokosový olej
2 ks
vejce
voda na zadělané podle potřeby
vejce na potření
Postup receptu
Vytisknout
  1. Kokosový tuk jemně zahřejem a nechám vychladnout, aby byl ještě tekutý, ale už ne horký. Med by měl být také tekutý, ne cukrový.
  2. Všechny suroviny smíchám ručně v misce a vypracujem měkké, velmi lepkavé těsto. Vodu přidávám podle potřeby a podle toho jak saje mouka (zpravidla 1 - 2 lžíce, někdy i více).
  3. Hotové zaděláno těsto přeložím na pomoučenou pracovní desku a vytváří bochník, zabalím ho do potravinářské fólie a odložím do druhého dne do lednice (nejlépe přes noc). Těsto je těsně po zamíchání měkké a lepkavé, ale v chladničce ztuhne. Druhý den těsto vyberu z ledničky minimálně 2 hodiny před tím, než s ním chci pracovat a nechám ho odpočívat při pokojové teplotě, aby trochu změklo.
  4. Na pomoučené pracovní desce těsto rozválíme na tloušťku 4 - 5 mm (perníky v troubě ještě povyrostou) a formičkami vykrojuji různé tvary a ukládám je na plech vyložený papírem na pečení. Na plech dávám vždy stejné tvary pečiva, aby se pekly rovnoměrně. Perníčky peču asi 5 - 8 minut na 180 ° podle velikosti a tvaru (řiďte se svou troubou - každá trouba peče jinak). Menší tvary peču kratší a větší tvary peču déle, třeba je hlídat. Perníčky nepečte zbytečně dlouho, aby se nevysušily.
  5. Upečené perníčky ještě za horka potřu rozšlehaným vajíčkem a nechám vychladnout na rovné ploše.
  6. Pak perníčky ozdobím bílkovou polevou, marcipánem, čokoládou nebo oříšky podle času a chuti. 
  7. Poznámka: Těsto můžete nechat v chladničce odpočívat i 2 - 3 dny. Perníčky si můžete udělat i bez kakaa, ale já dělávám raději s kakaem, na tmavém pěkně vynikne bílá poleva. Tyto perníčky při pečení dobře drží tvar a z tohoto těsta se dají upéct i větší tvary jako například perníkové chaloupky, stromky nebo betlémy.

Můj blog: Recepty z mojej kuchyne

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář