NejRecept.cz Sváteční pečení Vánoce Vánoční cukroví Pařížské rohlíčky Recept na předrevoluční pařížské rohlíčky
Recept na předrevoluční pařížské rohlíčky
Recept na předrevoluční pařížské rohlíčky
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   27.11.2023

Recept na předrevoluční pařížské rohlíčky

Recept představuje unikátní kombinaci ořechového těsta a karamelového smetanového krému, který je dokončen čokoládovou polevou. Tyto mašličky se připravují z mletých ořechů, moučkového cukru, vejce a mouky, a jsou doplněny krémem ze šlehačky, medu, čokolády, cukru a másla. Tento recept, inspirovaný předrevoluční dobou, nabízí jedinečný chuťový zážitek, kde se snoubí bohaté ořechové těsto s jemným karamelovým krémem a zakončením čokoládovou polevou​

40 min
Čas přípravy
12 min
Čas vaření
Suroviny

Ořechové tyčinky:

170 g
mleté ořechy (vlašské nebo lískové)
170 g
moučkový cukr
2-3 lžíce
mouka + další na podsypání
1 ks
vejce

Karamelový smetanový krém:

140 g
smetany ke šlehání 33%
1 lžíce
med
70 g
kvalitní mléčna čokoláda
70 g
cukru krupice
25 g
máslo

K našlehání:

180 - 200 g
smetana ke šlehání 40%

Čokoládová poleva:

120 g
hořká čokoláda 60%
100 g
smetana ke šlehání 33%
Postup receptu
Vytisknout
  1. Zahřejte troubu na 160 stupňů a připravte dva plechy, které vyložte pečicím papírem.
  2. V míse promíchejte mleté ořechy, cukr a dvě lžíce mouky. Následně přidejte vejce a zpracujte směs do hladkého, formovatelného těsta. Jestliže se těsto lepí nebo neudržuje tvar, je vhodné přidat ještě trochu mouky a podle potřeby i malé množství ořechů nebo cukru. Přesná konzistence těsta závisí na velikosti použitého vejce.
  3. Vytvořte z připraveného těsta malé válečky o délce přibližně 6 cm a tloušťce zhruba jako malíček, tedy kolem 1 až 1,5 cm. Během pečení se těsto roztáhne, proto je umisťujte na plech s dostatečnými rozestupy. Při formování jednotlivých kousků můžete těsto lehce posypat moukou, aby se vám lépe pracovalo.
  4. Vložte tyčinky do předehřáté trouby a pečte je 10 až 12 minut. Po upečení nechte tyčinky chladnout přímo na plechu a až poté je opatrně oddělte od pečícího papíru.
  5. Nalijte 140 gramů smetany do malého hrnce a společně s medem ji zahřívejte na mírném plameni. Čokoládu umístěte do skleněné mísy a nechte ji rozpustit v mikrovlnné troubě. V jiném, vyšším hrnci rozpusťte cukr na mírném ohni, přičemž dbejte na to, aby se nespálil. Po vytvoření karamelu do něj vmíchejte máslo a poté přilijte směs teplé smetany s medem. Během přidávání smetany buďte opatrní, jelikož může směs silně vypěnit. Důkladně promíchejte a nechte chvilku povařit, aby se cukr úplně rozpustil.
  6. Vlijte třetinu připravené horké karamelové směsi na již rozpuštěnou čokoládu a míchejte stěrkou, dokud se směs nespojí v homogenní emulzi. Postupně přidávejte zbylé dvě třetiny karamelové směsi, přičemž po každém přidání opět dobře promíchejte. Na závěr využijte tyčový mixér k důkladnému promixování do hladké emulze. Poté směs přikryjte potravinovou fólií a umístěte ji na minimálně 24 hodin do lednice, aby dobře ztuhla.
  7. Následující den přidejte 180 až 200 gramů čerstvé šlehačky k již ztuhlým karamelovým základům, dobře to promíchejte stěrkou a pak vyšlehejte do hustého krému. Během šlehání používejte nižší otáčky a ke konci buďte obzvlášť opatrní, aby se krém nepřešlehal a nesrazil. Hotový krém přesuňte do cukrářského sáčku s nařezanou trubičkou, ideálně s malými zoubky o průměru asi 7 mm. Nastříkejte krém na ořechové tyčinky krouživými pohyby a nechte je v lednici důkladně vychladnout před ponořením do polevy. Pro urychlení procesu můžete mašličky umístit na 20 až 30 minut do mrazáku. Nasekanou čokoládu smíchejte s horkou smetanou, nechte chvíli odpočinout, a poté vytvořte hladkou emulzi. Než začnete mašličky máčet v polevě, nechte ji mírně vychladnout.
  8. Pokud při máčení v polevě dojde k tomu, že se krém odděluje a padá do polevy, znamená to, že tyčinky nejsou dostatečně vychlazené. V takovém případě je na krátký čas umístěte do mrazáku, což by mělo pomoci stabilizovat krém a udržet jej na svém místě.
  9. Hotové mašličky uchovávejte v chladničce. Jsou nejchutnější krátce po přípravě, zhruba několik hodin poté, kdy je ořechové těsto ještě žvýkavé. V následujících dnech se těsto stane vláčnějším a stále zachovává svou výbornou chuť.

Můj blog: Víkendové pečení

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář