NejRecept.cz Zavařeniny Čalamády Recept z mé kuchařky na nejlepší čalamádu, kterou nemusíte zavařovat.
Recept z mé kuchařky na nejlepší čalamádu, kterou nemusíte zavařovat.
Recept z mé kuchařky na nejlepší čalamádu, kterou nemusíte zavařovat.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
Mineralka Mineralka    ·   11.4.2024

Recept z mé kuchařky na nejlepší čalamádu, kterou nemusíte zavařovat.

Tento recept z mé kuchařky nabízí jednoduchý a chutný způsob, jak připravit čalamádu, tradiční směs nakládané zeleniny, která je oblíbená v mnoha středoevropských kuchyních. Velkou výhodou tohoto konkrétního receptu je, že nevyžaduje zavařování, což zjednodušuje přípravu a ušetří čas. Tento recept je ideální pro ty, kteří hledají rychlý a snadný způsob, jak si doma užít chutnou a osvěžující čalamádu.

30 min
Čas přípravy
Suroviny
2 kg
hlávkové zelí
1 kg
salátová okurka
500 g
cibule
500 g
mrkev
1 kg
paprika různých barev
1 lžíce
celý pepř
70 g
sůl
podle chuti
feferonky
300 ml
ocet
400 g
krystalový cukr
4 ks
bobkový list
1 lžička
kyselina citronová
1 lžička
Borken - hydrogensiřičitan draselný
Postup receptu
Vytisknout
  1. Začneme tím, že si přichystáme všechny potřebné ingredience. Důkladně omyjeme, vyčistíme a nařežeme zeleninu na jemné kousky. K zelí můžete přistoupit tak, že jej nastrouháte pomocí hrubého struhadla nebo využijete nástroje vhodné pro krájení okurek. Poté veškerou připravenou zeleninu dáme do misky a dobře promícháme.
  2. V jiné misce si připravíme kořenící směs - spojíme sůl, cukr, mletý pepř, rozlámané bobkové listy, kyselinu citronovou a Borken. Borken, který je často používán při výrobě vína, můžete zakoupit ve specializovaných obchodech s vínem nebo v obchodních domech s širším sortimentem.
  3. Tuto kořenící směs použijeme k posypání zeleniny, přilijeme k ní ocet a vše důkladně promícháme, ideálně použitím rukou pro lepší spojení chutí. Poté necháme takto dochucenou zeleninu odpočívat 6-7 hodin, aby se uvolnily šťávy a chutě se propojily, než s ní budeme dále pracovat.
  4. Naplníme zavařovací sklenice zeleninou až po okraj a přelijeme je zbývající šťávou z mísy, aby byla zelenina plně ponořená. Pro milovníky pikantnější chuti je možné do každé sklenice přidat i ostrou feferonku, která dodá čalamádě další rozměr.
  5. Sklenice pečlivě uzavřeme a umístíme je na chladné místo, kde necháme čalamádu zrát a prolnout se chutě po dobu přibližně 4 až 6 týdnů.
  6. Po uplynutí 4 až 6 týdnů je čalamáda připravena. Dobrou chuť.
Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář