Strouhaný jogurtový koláč s třešněmi

A dnešní koláček jsem upekla už včera, aby se pěkně rozležel... Určitě znáte strouhaný tvarohový koláček. Asi ho znáte s kakaovým těstem, já ho zase ráda dělávám bez kakaa a s třešněmi a hlavně bez tvarohu :D :) Už se těším, když naše rozkvetlá třešeň bude plná chutných červených kuliček a to až tehdy budu výpeku same třešňové dobroty. Autor: Danka

Recept Strouhaný jogurtový koláč s třešněmi

Suroviny

Těsto:
350 ghladké mouky
150 gkrystalu
1/2 bal.prášku do pečiva
špetkasoli
180 gzměklého másla
2 lžícezakysané smetany
4 ksžloutky
1 lžičkavanilkové esence
Náplň:
400 gbílého smetanového jogurtu (dala jsem Klasik)
2 bal.zakysané smetany (celkem 360g)
6 lžichladké mouky
4 ksbílky
170 gkrystalu
Mimo to:
velká sklenice kompotovaných třešní

Postup přípravy

 1. Ze všech uvedených surovin vypracujeme hladké těsto, rozdělíme na dvě části, jednu pomocí rukou nebo válečku vtlačíme do formy (32x22cm), vytvoříme asi 2cm vysoký okraj a dno propícháme vidličkou. Druhou část těsta uložíme na chvíli v igelitovém sáčku do mrazáku. 
  Tip: Hrnkový chléb téměř bez práce
 2. Na těsto nalijeme jogurtovou náplň, poklademe kompotovanými třešněmi a navrch nastrouháme druhý díl těsta.
 3. Pečeme na 170 stupňů asi 45 minut.
  Hotový moučník necháme vychladnout. Je ho opravdu plná forma, ale chladnutím zase malinko splaskne. Ještě vlažný zatížím svrchu dřevěným prkénkem, aby těsto k náplni pěkně přilnulo. Poté necháme uležet do druhého dne. 
  Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
 4. Náplň: 400g bílého smetanového jogurtu (dala jsem Klasik), 2 zakysané smetany (celkem 360g), 6 lžic hladké mouky, 4 bílky, 170g krystalu a mimo to velká sklenice kompotovaných třešní (raději vypeckujeme, přeci nechceme riskovat o víkendu návštěvu zubní pohotovosti , krok 1  ).
 5. V míse smícháme jogurt, zakysanku a mouku a přidáme sníh z bílků, ušlehaný s krystalovým cukrem.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky