Vánoční cukroví - oříšky s karamelovým krémem

Tradice je tradice a u nás na vánočním stole oříšky nesmí chybět. Kakaové těsto se krásně vyklápí z formiček bez žádného vymazávání a vysypávání formičky. Autor: Kvietok278

Recept Vánoční cukroví - oříšky s karamelovým krémem

Suroviny

Budeme potřebovat:
320 gmáslo
160 gmoučkový cukr
100 gmleté vlašské oříšky
420 ghladká mouka
3 lžícekakao
2 lžícerum
Nádivka:
1 plechovka salko
250 gmáslo
Dále budeme potřebovat:
moučkový cukr na obalení

Postup přípravy

  1. Máslo utřeme s moučkovým cukrem do pěny, přidáme oříšky, mouku smíchanou s kakaem a nakonec těsto ochutíme rumem. Pokud oříšky papaji i děti, rum nahradíme esencí.Tip: Hrnkový chléb téměř bez práce
  2. Zpracované těsto odložíme do lednice nejlépe na celou noc a druhý den plníme těstem formičky. Formičky nemažeme tukem, ani nevysypáváme moukou. Natiskneme prstem těsto do formiček a pečeme v troubě při teplotě 180 stupňů přesně 15 minut.
  3. Po 15 minutách oříšky vyberu a nechám je vychladnout cca 5 minut. Pak je z formičky vyberu na pečící papír a nechám je vychladnout. Krásně se vyklápějí, aniž by se lámaly.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  4. Salko uvaříme v hrnci cca 2,5 hodiny (můžete již koupit v obchodě karamelové, ale já jsem karamelové nemohla nikde v obchodě najít, tak jsem ho klasicky uvařila). Máslo utřeme do pěny, postupně přidáme salko a naplníme oříšky.
  5. Oříšky nakonec obalíme v moučkovém cukru a můžeme papat.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky