Velikonoční mazanec posypaný mandličkama

Samozřejmě, že mazanec nesmí chybět na velikonočním stole. Už roky peču jeden a nikdy neměním recept. Samozřejmě, pokud měním, tak ten druhý je nový a tento je starý, osvědčený. Vždyť co když nový nebude tak chutný jako tento. Měla bych doma velký problém :) S máslem doporučuji, ale pokud nemáte, nebo z nějakého důvodu máslo nemůžete, tak ho zaměňte za Heru nebo jiný ztužený tuk. Autor: Naďa I. (Rebeka)

Přidal:, 26.3.2018
Kategorie: Sváteční pečení, Mazanec, Moučníky, Velikonoce
Recept Velikonoční mazanec posypaný mandličkama

Suroviny

600 gpolohrubé mouky
150 gmásla nebo Hery
150 gmoučkového cukru
40 gdroždí
3 ksžloutky
250 mlmléka
100 grozinek
panákrumu
půl lžičkysoli
strouhaná kůra z jednoho citronu
mandlové lupínky nebo hoblinky na posypání
vejce na potření

Postup přípravy

  1. Připravíme si všechny suroviny. Mouku prosejeme do větší mísy, přidáme sůl, strouhanou citronovou kůru a prosátý moučkový cukr.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  2. Do druhé menší misky připravíme kvásek. Ve třech lžících teplého mléka rozpustíme lžičku cukru, přidáme droždí a promícháme. Necháme vzejít kvásek.
  3. Do misky s moukou přidáme kvásek, přidáme i měkké máslo nebo Heru, žloutky, rum, do kterého jsme namočili i rozinky a nakonec i zbylé mléko. Vypracujeme tuhé těsto, které necháme na teplém místě zakryté utěrkou kynout. Těsto kyne asi jednu hodinu. Záleží na teplotě jakou máte doma.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky
  4. Po hodině kynutí těsto ještě jednou rukou zpracujeme a necháme kynout půl hodinu.
  5. Vykynuté těsto rozdělíme na polovinu, vypracujeme bochníky a přendáme je na papírem vyložený plech. Zakryjeme utěrkou a necháme kynout půl hodinu.Tip: Jahodový džem bez chemie
  6. Před pečením bochníky nastřihneme do tvaru kříže, potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme na 150 stupňů při funkci horkovzduch asi půl hodinu až 40 minut. Sledujeme.

Můj blog: Vaření s Tomem