NejRecept.cz Dezerty Moučníky Výborné tvarohové batůžky
Výborné tvarohové batůžky
Recept Výborné tvarohové batůžky
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
adkas adkas    ·   17.5.2018

Výborné tvarohové batůžky

Tyto tvarohové batůžky doporučuji vyzkoušet. Fakt, seriózně. Dovolím si tvrdit, že je to nejlepší kynuté těsto, jaké jsem kdy jedla. Musela jsem prostě dát i do názvu výborné, protože jednoznačně takové jsou. Můj manžel pochválil, že jsou ještě lepší než od jeho maminky. Tak to se tak často neslyší. Moje tchyně uměla dělat výborné kynuté koláčky. Já většinou dělám kynuté těsto od oka, ale tyto batůžky jsem přesně vážila. Těsto je mäkkulinké, lehké a krásné provoněné máslem, vanilkou a citrónovou kůrou. Prostě jedna báseň. Autor: Adkas

Sdílet na Facebooku
Suroviny

Těsto:

300 g
hladká mouka
300 g
polohrubá mouka
40 g
droždí
80 g
kr. cukr
300-350 ml
mléko
100 g
rozpuštěné máslo
2 ks
žloutky
3/4 lžičky
sůl

Nádivka:

500 g
jemný tvaroh
5 PL
kr. cukr
3 PL
dětská krupice
2 ks
vejce
1 bal.
vanilkový cukr
1 ks
citron - kůra
špetka
sůl

Dále:

80 g
rozpuštěné máslo
1 ks
vejce na potírání
rozinky na ozdobu
Postup receptu
Vytisknout
  1. Připravíme si kvásek. Do menšího hrnce dáme 100 ml mléka, přidáme lžíci cukru a zahřejeme. Mléko má být teplé, ale ne horké. Přidáme namrvené droždí, jemně poprášíme moukou a přikryjeme malým talířkem. Necháme vykynout na teplém místě, trvá to cca 10 minut.
  2. Do mísy prosejeme obě mouky. Přidáme sůl, cukr, kvásek, žloutky, rozpuštěné máslo, vanilku. Mléko přidáváme postupně, protože závisí na mouky i na velikosti vajec, kolik mléka spotřebujeme. Nemusíme spotřebovat všechno mléko. Někdy stačí i 300 ml. Těsto dobře vypracujeme. Má být hladké, elastické a nepříliš husté ale zase ani příliš řídké. Přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout jednu hodinu.
  3. Mezitím si připravíme nádivku smícháním všech surovin kromě bílků. Bílky našleháme se špetkou soli do tuhé pěny. Vyšlehané bílky opatrně zamícháme do tvarohové náplně.
  4. Těsto rozválíme na mírně moukou poprášené desce asi na tloušťku 3 mm. Přibližně na 32x40 cm. Naznačíme si kostky o velikosti 8x8 cm a nakrájíme. Na každou kostku položíme lžíci nádivky. Chytíme si dva rohy těsta naproti sobě a spojíme je. Stiskneme je a jemně zatočíme. Totéž uděláme se dvěma ostatními rohy těsta. Do spoje v prostředku můžeme položit sušené rozinky, je to jen na dekoraci. Některé mi po upečení odpadly a rozinky se dost vysušili, takže je na vás jak se rozhodnete. Batůžky umístíme na plech vyložený papírem na pečení nebo silikonovou podložkou. Necháme kynout asi 15 minut.
  5. Potíráme rozšlehaným vejcem a šup do trouby. Pečeme na 170 st. asi 15-20 minut. Ihned po vyjmutí z trouby potřeme každý batůžek rozpuštěným máslem, pak přikryjeme pečícím papírem a ještě prohodíme utěrku přes papír a necháme odstát do úplného vychladnutí. Těsto zůstane krásně vláčné. Uskladňujeme přikryté, aby zbytečně batůžky nevysychaly. Jsou měkké i druhý den. Z této dávky mi vyšlo 20 ks.

Můj blog: Adkas-tastyfood

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář