Žemlovka s jablky (zemlbába)

Někdy musím doma uvařit něco tradiční, co mám ráda, protože při těch moderních receptech, které jsou většinou bez mouky nebo bez cukru se tělu normálně žádá dát si něco, co kdysi dělávali naše babičky nebo maminky. Nepoužívám vánočku, nebo jak bych to řekla, použiji to, co mám doma právě odložené a nedojedené, takže i například toustový chléb. I s tvarohem, i s jablky, i se skořicí, samé dobroty. Autor: Dulinka

Recept Žemlovka s jablky (zemlbába)

Suroviny

Základ:
10 plátkůtoustového chleba
5 ksvelkých jablek
4 lžíceskořicového cukru
Tvarohová náplň:
350 gtvarohu ve vaničce
1 ksvajíčko
1 lžícevanilkového cukru
Na namáčení chleba:
50 mlmléka
1 lžícevanilkového cukru
3 ksvajíčka
Něco navíc:
3 lžícerozinek
dle chutirum
hrstvlašských ořechů
oříšekmásla
dle potřebystrouhanka

Postup přípravy

  1. Plátky toustového chleba je nejlepší nechat přes noc rozložené na tácu oschnout. Alespoň hodinku předem rozinky zalijeme rumem a nechám nacucat.Jablíčka oloupeme a nastrouháme či nakrájíme na kousky a promícháme se skořicovým cukrem.Tip: Jahodový džem bez chemie
  2. Tvarohová náplň: Jedno vajíčko rozdělíme na žloutek a bílek. Ke žloutky zašleháme vanilkový cukr a tvaroh. Z bílku ušleháme sníh, nemusí být úplně tuhý. Společně ručně spojíme.
  3. Na namáčení: Tři vajíčka, cukr a mléko, společné vyšleháme.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky
  4. Pekáček si řádně vymažeme máslem a vysypeme strouhankou.Toustový chleba namáčíme ve směsi cukru, mléka a vajíček pořádně z obou stran. Polovinu chleba dáme na dno pekáčku.
  5. Na toustový chléb rozprostřeme jablíčka, která posypeme rozinkami a posekanými ořechy. Zakryjeme vrstvou tvarohu a na to zase namočený toustový chléb.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  6. Rum z rozinek nevypijeme, ale zahřejeme v rendlíčku a rozpustíme v něm oříšek másla. Touhle dobrotou celou žemlovku zalijeme.Pečeme na 180°C 50min dozlatova.

Můj blog: Dobroty dulinka