NejRecept.cz Magazín Co s levandulí? Objevte různé možnosti, jak tuto voňavou květinu využít nejen v kuchyni.
Co s levandulí? Objevte různé možnosti, jak tuto voňavou květinu využít nejen v kuchyni.
Recept Co s levandulí? Objevte různé možnosti, jak tuto voňavou květinu využít nejen v kuchyni.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   10.7.2024

Co s levandulí? Objevte různé možnosti, jak tuto voňavou květinu využít nejen v kuchyni.

Levandule patří mezi hluchavkovité, existuje zhruba čtyřicet různých druhů. Kromě typických fialových květů mohou mít i bílé či růžové květy. Rostlina je známá pro svou výraznou vůni a krásný vzhled. Díky tomu je hojně využívána, a to různými způsoby.

Doba kvetení

U nás se běžně pěstuje levandule lékařská (úzkolistá). Daří se jí v suchých a slunných oblastech, nicméně nejde o rostlinu náročnou na pěstování. Můžete si ji vypěstovat doma, a to klidně i v květináči. Nabízí se totiž zakrslé odrůdy, kterým nevadí ani pěstování v interiéru.

Levandule kvete od června do srpna, skvěle se hodí jako letní osvěžení – připravit si z ní můžete ledový čaj, limonádu či si ji přidat do salátu či zmrzliny. Má ale i další využití, můžete tak být kreativní.

Levandulová kosmetika

Levandule je s oblibou používána v kosmetickém průmyslu. Má řadu prospěšných vlastností, dokonce má i repelentní účinky. Rostlinu či pouze levandulový olej můžete přidat do mýdla, koupelové soli nebo tělového peelingu.

Doplněk k masu

Kombinace masa a květin se může zdát zvláštní. Ale levandule a grilování se k sobě skvěle hodí. Dodává nasládlou chuť a typickou vůni. Stačí vzít čerstvou rostlinu a společně s ostatními bylinkami ji položit na gril či do pánve k masu. Případně ji můžete přidat i do marinády.

Pro lepší spánek

Levandule je často spojována s uklidňujícími účinky. K posteli si můžete dát sušené květy v pytlíku, které provoní ložnici. Nebo si vyrobte sprej pro osvěžení ložního prádla. Stačí smíchat 2 hrnky vody, 2 lžíce alkoholu a zhruba 20 kapek esenciálního oleje. Pak už stačí jen lehce nastříkat polštář a užít si vůni, která vám pomůže s usínáním.

Levandulové nápoje

K uklidnění může pomoci i levandulový čaj. Na jeden hrnek budete potřebovat 2 lžičky čerstvé či sušené levandule. Po zalití horkou vodou ji nechte louhovat 5-10 minut. Pokud se chcete v létě osvěžit, můžete čaj vychladit a podávat na ledu. Nebo vyzkoušejte limonádu – ta má o něco jemnější chuť, zejména pokud ji dochutíte sladidlem a šťávou z citronu.

Sirup

Vyrobit si můžete univerzální levandulový sirup – z toho lze připravit limonádu, přidat ho do drinku či využít při pečení. V každém případě dodá typickou chuť a vůni. Stačí nechat louhovat 100 g levandulových květů v 1 litru vody. Po zhruba 24 hodinách květy sceďte a vymačkejte z nich vodu. Poté přidejte cukr a šťávu z citronu a vařte, dokud nevznikne hustý sirup.

Sladké pokušení

Kromě sirupu můžete využít rovnou samotné květy. Nabízí se levandulové sušenky, ale přidat je můžete i do bábovky či závinu. A nemusíte zůstávat jen u pečení. V létě přijde vhod ledové osvěžení. Připravte si lahodnou levandulovou zmrzlinu.

Mohlo by vás zajímat:
Recept Levandulové sušenky s kardamomem
Levandulové sušenky s kardamomem

Dekorace

Levandule je samozřejmě i skvělou dekorací. Větvičky si můžete usušit a pověsit doma – krásně provoní interiér. Nebo je zakomponujte do kytice, která se stane hlavní ozdobou stolu. Pokud máte rádi tuto výraznou vůni, nabízí se opravdu mnoho možností, jak květinu zužitkovat. Krásně vypadá i sama o sobě na záhoně či v truhlíku.

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář