NejRecept.cz Cuketové recepty Cuketová sezóna je v plném proudu. Víte, že některé cukety mohou být jedovaté? Tady jsou tipy, jak se jim vyhnout.
Cuketová sezóna je v plném proudu. Víte, že některé cukety mohou být jedovaté? Tady jsou tipy, jak se jim vyhnout.
Recept Cuketová sezóna je v plném proudu. Víte, že některé cukety mohou být jedovaté? Tady jsou tipy, jak se jim vyhnout.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   4.7.2024

Cuketová sezóna je v plném proudu. Víte, že některé cukety mohou být jedovaté? Tady jsou tipy, jak se jim vyhnout.

Cuketa je na první pohled nenápadná, ovšem v kuchyni vás dokáže překvapit. Hodí se pro přípravu slaných i sladkých pokrmů, zpracování je přitom snadné. Je ale třeba dávat pozor na jedovaté plody – jak je poznat?

Univerzální zelenina

Cuketa je v kuchyni perfektní surovinou. Dá se totiž využít pro přípravu mnoha rozmanitých jídel. Můžete si z ní připravit skvělé zeleninové karbanátky, přidat ji do sekané a hodí se i k těstovinám. Navíc ji lze využít i při pečení, a to sladkých i slaných pochutin. Vyzkoušejte třeba cuketový perník nebo roládu. Nabízí se spousta skvělých receptů, chuť cukety v nich skvěle splyne a čeká vás chutný pokrm.

Výběr vhodných plodů

Nejlepší volbou jsou menší mladé cukety, které jsou hezky šťavnaté a plné chuti. Použít se dají i větší kousky, zejména pokud tato zelenina nehraje v receptu hlavní roli. Jenže na některé plody byste si měli dávat pozor. Mohou být totiž jedovaté.

Někdy může cuketa obsahovat kukurbitacin. Jde o toxickou látku, která vám může způsobit řadu problémů. Nacházet se může i v dalších rostlinách z čeledi tykvovitých. Patří mezi ně například meloun, dýně a okurka. Kukurbitaciny zajišťují přirozenou obranu před býložravci – mají totiž nepříjemně hořkou chuť, zvířatům proto plody nechutnají.

Pozor na otravu

Zmíněné toxiny jsou nebezpečné. Mohou se nacházet zejména v oblasti stopky a u přerostlých cuket. Nicméně běžně se s nimi nesetkáte. Vyskytují se totiž hlavně u divokých plodů. U těch je obsah kukurbitacinů vyšší, zejména kvůli křížení a vyššímu stresu při vývoji rostliny. Pokud si na zahrádce pěstujete cukety z ověřených semínek, pak se většinou není čeho bát. Není však vhodné používat semínka z vámi vypěstované cukety.

Jak poznat jedovatou cuketu?

Na první pohled vypadají všechny cukety stejně. Nejdůležitější je proto chuť. Pokud po ochutnání cukety cítíte hořkou chuť, rozhodně ji nejezte. Otrava se projevuje nevolností, průjmem, zvracením a bolestmi břicha. V nejzávažnějších případech může být i smrtelná. Proto vždy dávejte pozor, odkud cuketa pochází. A před zpracováním ověřte, zda není hořká.

Tato zelenina dokáže skvěle obohatit jídelníček. Při výběru plodů ale vždy buďte opatrní. Pokud máte podezření, že chutná zvláštně a je nahořklá, pak ji určitě nejezte. Díky tomuto jednoduchému pravidlu můžete mít jistotu, že si vychutnáte dobré pokrmy bez rizika otravy.

Zde si můžete vybrat z naší sbírky cuketových receptů

1. Cuketové lasagne se sýrem, vajíčkem a krůtí šunkou

Pečený cuketový sendvič se sýrem, vajíčkem a krůtí šunkou. Mňamka!

Recept najdete ZDE

Recept Cuketové lasagne se sýrem, vajíčkem a krůtí šunkou

2. Vynikající hrnkový recept na cuketový perník

Vynikající hrnkový recept na cuketový perník. Už jsem dělala hodně koláčků z cukety, ale tento je zaručeně nejlepší. Pokud máte rádi perníky, tak určitě si pochutnáte i vy. Jemný, měkký a nadýchaný. Kdo by to byl řekl, že z cukety umíme upéct i takové dezerty. Na vrchu rozpuštěna čokoláda a kdo neví, že tento koláček má v sobě i cuketu, vůbec to nebude znát. Autor: Mineralka

Recept najdete ZDE

Vynikající hrnkový recept na cuketový perník

3. Cukeťák podle Nadi

Je to mňamka, dělávám už dlouho. Autor: Naďa I. (Rebeka)

Recept najdete ZDE

Recept Cukeťák podle Nadi

4. Cuketový bochník se šunkou a sýrem

Jednoduchá roláda z cukety. Naplníme šunkou, sýrem nebo můžeme použít libovolné suroviny - rajče, kukuřici, žampiony, ...

Recept najdete ZDE

Recept Cuketový bochník se šunkou a sýrem

5. Cuketové kulky se sýrem

Tak toto je skutečně vynikající recept na cuketové smažené kuličky. Sice nezdravé, ale velmi chutné.

Recept najdete ZDE

Recept Cuketové kulky se sýrem

6. Zapečená cuketa se smetanovou omáčkou

Cuketa zapečená s máslem, smetanou, vajíčkem, česnekem a kořením. Rychlé, jemné a lahodné zároveň!

Recept najdete ZDE

Recept Zapečená cuketa se smetanovou omáčkou

7. Nejchutnější cuketa celé sezóny, obalená v dokonalém těstíčku - nepotřebujete ani přílohu!

Fantastická cuketová kolečka, která jsou hitem této letní sezóny. Lahodná chuť česneku, cuketa jemná jako peříčko a dresink ze zakysané smetany s koprem. Určitě vyzkoušejte i vy.

Recept najdete ZDE

Recept Nejchutnější cuketa celé sezóny, obalená v dokonalém těstíčku - nepotřebujete ani přílohu!

8. Křupavé chipsy z cukety

Vynikající křupavé chipsy. Jsou zdravější a s lahodnější chutí. Pokud máte rádi cuketu, určitě je vyzkoušejte.

Recept najdete ZDE

Recept Křupavé chipsy z cukety

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář