NejRecept.cz Tipy a triky Jak vybrat ten nejlepší vodní meloun? 7 tipů, díky kterým budete mít doma červený sladký meloun.
Jak vybrat ten nejlepší vodní meloun? 7 tipů, díky kterým budete mít doma červený sladký meloun.
Recept Jak vybrat ten nejlepší vodní meloun? 7 tipů, díky kterým budete mít doma červený sladký meloun.
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   18.6.2024

Jak vybrat ten nejlepší vodní meloun? 7 tipů, díky kterým budete mít doma červený sladký meloun.

Šťavnatý a sladký vodní meloun je skvělou svačinkou nejen v létě. Na první pohled se všechny kousky mohou zdát stejné, jak tedy poznat ten nejlepší? Nabízí se pár tipů, které vám správný výběr usnadní.

Tvar a vzhled

Meloun by měl mít krásně pravidelnou kresbu, zelené pruhy by měly být syté a výrazné. Naopak světlejší pruhy mohou být do žluta či světle zelené. Nicméně konkrétní podoba se může různit.

Namísto barev se proto zaměřte spíše na lesk. Ačkoli krásně lesklý meloun může působit lákavě, raději se mu vyhněte – pravděpodobně totiž ještě není zcela zralý.

Pozornost věnujte i samotnému tvaru. Lepší volbou je kulatý tvar – ten bývá sladší a celkově lepší. Oproti tomu podlouhlý tvar ukazuje spíše na mdlou chuť a vodnatost.

Žlutá skvrna

Žlutá skvrna na slupce se na první pohled může zdát nevzhledná. Ale jde o jeden z nejdůležitějších faktorů, který vám napoví o zralosti. Skvrna vzniká na straně, kterou meloun leží při dozrávání na zemi. Nejde o nic špatného, ale zaměřte se dobře na barvu. Ideální je žlutý až oranžový odstín. Pokud je naopak skvrna spíše bílá či velmi světlá, sáhněte raději po jiném kusu – tento není dostatečně zralý.

A zaměřit se můžete i na další nedokonalosti. Malé suché skvrnky a „pavučiny“ na povrchu melounu patří mezi ukazatele skvělé sladké chuti. Prohlédněte si ho proto ze všech stran.

Stopka

I stopka vám toho dokáže hodně prozradit. Pokud je zelená, pak to znamená, že meloun neměl dostatek času na zrání. Pro perfektní sladkost a šťavnatost hledejte spíše kousky se zahnědlou a uschlou stopkou.

Zvuková nápověda

Hodnotit můžete nejen očima – zkuste na meloun lehce zaklepat. Rozpoznat zralý a nezralý kus tímto způsobem není zrovna snadné, ale můžete to využít jako jednu z možností. Hledejte dutý a hluboký zvuk, ten značí vysoký obsah vody a tím i lepší zralost. Pokud je zvuk vyšší a bez ozvěny, pak je zralost nedostatečná, případně má meloun příliš tlustou slupku. Zkuste v obchodě porovnat více kousků, snáze pak poznáte ten pravý.

Váha

Nemusíte zrovna vážit několik různých melounů, ale váha vám napoví. Zkuste ho potěžkat – pokud se vám zdá, že je těžší, než vypadá, pak je pravděpodobně lepší. Obsahuje totiž více vody, díky čemuž je sladší.

Během léta jsou melouny nejlepší. Vzpomeňte si v obchodě na tyto tipy, abyste vybrali ten nejchutnější kousek pro skvělé letní osvěžení.

1. Melounové želé, které určitě zachutná vašim dětem

Melouny nyní koupíte na každém kroku a třeba vymyslet i něco originálnějšího než ho pouze nakrájet na kostky a jíst vidličkou. Obsahuje hodně vody, cukru a umíte připravit i například takové želé, které bude určitě chutnat vašim dětem. Toto želé můžete dokonce zavařit a odložit na zimu a tak si pochutnat na melounu i během zimních večerů.

Recept najdete ZDE

Recept Melounové želé, které určitě zachutná vašim dětem

2. Džem z červeného melounu

Už během minulé sezóny jsme vám nabízeli recept ze slupek z červeného melounu a nyní bychom vám chtěli nabídnout džem z dužiny z této oblíbené letní chuťovky. Hodí se do palačinek, na lívance, na oslazení nápojů, protože se přidává i citronová šťáva a kůra, bude nápoj mnohem lepší. Zkuste. Autor: Triniti

Recept najdete ZDE

Recept Džem z červeného melounu

3. Džem z melounové slupky

Máte rádi červený meloun? Vyzkoušejte si ze slupky připravit vynikající džem. Zužitkujete tak 99% celého melounu. Autor: IvanK

Recept najdete ZDE

Recept Džem z melounové slupky

4. Svěží melounová limonáda

Uhaste žízeň a osvěžte své tělo. Melounová svěží limonáda.

Recept najdete ZDE

Recept Svěží melounová limonáda

5. Osvěžující melounová limonáda

Už jste připraveni na horké letní dny? Nezapomeňte do mrazničky vložit sáčky nebo nádoby na led, koupit meloun a připravit si chutnou osvěžující limonádu.

Recept najdete ZDE

Recept Osvěžující melounová limonáda

6. Melounová margarita

Melounová margarita. Autor: Draculinka

Recept najdete ZDE

Recept Melounová margarita

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář