Citronová kolečka

Pokud Vás už omrzely typicky vánoční příchuti jako skořice, zázvor, ořechy nebo čokoláda, tak zkuste tahle citronová kolečka. Jsou krásně křehká a překvapivě lehce nakyslá díky citronové šťávě. Na rozležení jim stačí jen pár dnů.

Přidal:, 27.9.2016
Kategorie: Dezerty, Vánoční cukroví, Koláče, cukroví
Recept Citronová kolečka

Suroviny

Na těsto si připravte:
(použila jsem hrnek o objemu 240 ml)
150 gzměklého másla
1/3 hrnkumoučkového cukru
1/4 hrnkucitronové šťávy
2 lžičkycitronové kůry
1 lžičkavanilkového extraktu (ne aroma)
1 a 3/4 hrnku hladké mouky
2 lžícekukuřičného škrobu
moučkový cukr na obalení

Postup přípravy

  1. Změklé máslo vyšlehejte s cukrem do pěny, trvá to několik minut. Přidejte citronovou šťávu, kůru a vanilku, pomalu zašlehejte. Přisypte prosátou mouku se škrobem a promíchejte do hladkého těsta. Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  2. Těsto vyklopte na vál a rozdělte na 2 - 3 části. Z každé vytvarujte váleček o průměru cca 2 cm. Záleží, jak velká kolečka chcete. Počítejte, že v troubě ještě trochu zvětší objem.
  3. Válečky zabalte do folie a dejte asi na 30 minut zamrazit. Troubu si předehřejte na 180 stupňů, 2-3 plechy vyložte pečícím papírem. Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky
  4. Válečky vyndejte z mrazáku a ostrým nožem rozkrájejte na kolečka. Rozložte na plech a dejte péct do vyhřáté trouby na 10 - 15 minut, v závislosti na jejich velikosti. Kolečka by měla lehce zezlátnout.
  5. Kolečka nechte po upečení trochu zchladnout, pak obalte v moučkovém cukru. Pokud byste je obalovali horká, cukr se bude lepit a dělat žmolky. Tip: Hrnkový chléb téměř bez práce
  6. Kolečka skladujte v uzavřené dóze, každým dalším dnem jsou křehčí a křehčí. 

Zdroj: Víkendové pečení