NejRecept.cz Pečivo Chléb Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček
Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček
Recept Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
Jaja79    ·   22.6.2015

Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček

Jednoduchý recept na domácí chlebíček. Krásně nadýchaný, měkoučký a zároveň křupavý. Určitě jsem ho nedělala naposled. Dají se tam krásně obměňovat semínka, já jsem teď použila dýňová, ale příště určitě přidám i sezamová a i slunečnicová. Med určitě nezaměňujte za cukr. Nedoporučuji. Autor: Jaja

60 min
Čas přípravy
60 min
Čas vaření
Sdílet na Facebooku
Suroviny
750 g
hladká mouka
50 g
polohrubá mouka
515 ml
voda
60 g
droždí
10 g
med
16 g
sůl
Postup receptu
Vytisknout
  1. Výborný domácí chléb. Příprava je velmi jednoduchá, ale delší. Těsto kyne 8 - 12 hodin, proto je lepší začít s přípravou večer a ráno ho dát péct.
  2. Hladkou mouku smícháme s polohrubou. 50 ml vody si odložíme bokem, zbylou vodu nalijeme k mouce a začneme hníst. Dostaneme lepkavé těsto plné hrudek. Zakryjeme ho utěrkou a necháme odpočinout 30 minut.
  3. 50 ml vody ohřejeme, přidáme med a droždí. Necháme vzejít kvásek.
  4. Do těsta přidáme sůl, kvásek a hněteme 7-8 minut, dokud nedostaneme hladké těsto.
  5. Hladké těsto necháme odpočívat 5 minut v misce a následně ho vyjmeme na pomoučenou pracovní desku. Mírně ho rukama roztáhneme a začneme překládat kraje. Nejdříve horní kraj do středu, pak spodní kraj do středu. Znovu ho rukama rozmačkáme do obdélníku a znovu přeložíme stejným způsobem. Kuličku uložíme do misky, kterou jsme vymastili olejem nebo rozpuštěným máslem a zakryjeme utěrkou. Necháme kynout při pokojové teplotě 8-12 hodin.
  6. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části a vytvarujeme požadovaný tvar pečiva - bagety, chléb, housky (těsto rozdělíme na více částí). Bochníky necháme odstát 10 minut a následně prořízneme nožem.
  7. Čím více krát budete pečivo překládat, tím bude obsahovat více "dírek". Bude nadýchanější. Za každým přeložením je třeba nechat těsto odstát půl hodinu.
  8. Troubu předehřejeme na 250 stupňů, na dno uložíme hlubší plech s vodou a připravené pečivo pečeme 10 - 15 minut. Následně teplotu snížíme na 200 stupňů a pečeme dalších 10 - 15 minut. Po uplynutí doby znovu snížíme teplotu na 180 stupňů a pečivo dopečeme (30 - 40 minut) - v závislosti na velikosti chleba, baget nebo housek.
Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář