Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček

Recept Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček

Přidal: Jaja79, 22.6.2015

Kategorie: Chléb, Pečivo

FOTO OD VÁS
Vyzkoušel/a si recept?
Nahraj fotku a pochlub se
PŘIDAT FOTKU

Jednoduchý recept na domácí chlebíček. Krásně nadýchaný, měkoučký a zároveň křupavý. Určitě jsem ho nedělala naposled. Dají se tam krásně obměňovat semínka, já jsem teď použila dýňová, ale příště určitě přidám i sezamová a i slunečnicová. Med určitě nezaměňujte za cukr. Nedoporučuji. Autor: Jaja

FOTO OD VÁS
Vyzkoušel/a si recept?
Nahraj fotku a pochlub se
PŘIDAT FOTKU

Přidal: Jaja79, 22.6.2015

Kategorie: Chléb, Pečivo

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

750 ghladká mouka
50 gpolohrubá mouka
515 mlvoda
60 gdroždí
10 gmed
16 gsůl

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT
  1. Výborný domácí chléb. Příprava je velmi jednoduchá, ale delší. Těsto kyne 8 - 12 hodin, proto je lepší začít s přípravou večer a ráno ho dát péct.
  2. Hladkou mouku smícháme s polohrubou. 50 ml vody si odložíme bokem, zbylou vodu nalijeme k mouce a začneme hníst. Dostaneme lepkavé těsto plné hrudek. Zakryjeme ho utěrkou a necháme odpočinout 30 minut.
  3. 50 ml vody ohřejeme, přidáme med a droždí. Necháme vzejít kvásek.
  4. Do těsta přidáme sůl, kvásek a hněteme 7-8 minut, dokud nedostaneme hladké těsto.
  5. Hladké těsto necháme odpočívat 5 minut v misce a následně ho vyjmeme na pomoučenou pracovní desku. Mírně ho rukama roztáhneme a začneme překládat kraje. Nejdříve horní kraj do středu, pak spodní kraj do středu. Znovu ho rukama rozmačkáme do obdélníku a znovu přeložíme stejným způsobem. Kuličku uložíme do misky, kterou jsme vymastili olejem nebo rozpuštěným máslem a zakryjeme utěrkou. Necháme kynout při pokojové teplotě 8-12 hodin.
  6. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části a vytvarujeme požadovaný tvar pečiva - bagety, chléb, housky (těsto rozdělíme na více částí). Bochníky necháme odstát 10 minut a následně prořízneme nožem.
  7. Čím více krát budete pečivo překládat, tím bude obsahovat více "dírek". Bude nadýchanější. Za každým přeložením je třeba nechat těsto odstát půl hodinu.
  8. Troubu předehřejeme na 250 stupňů, na dno uložíme hlubší plech s vodou a připravené pečivo pečeme 10 - 15 minut. Následně teplotu snížíme na 200 stupňů a pečeme dalších 10 - 15 minut. Po uplynutí doby znovu snížíme teplotu na 180 stupňů a pečivo dopečeme (30 - 40 minut) - v závislosti na velikosti chleba, baget nebo housek.
PODĚLTE SE O RECEPT S OSTATNÍMI
INSPIRACE NA KAŽDÝ DEN
KOMENTÁŘE K RECEPTU
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit