Punčové řezy podle Janky

Toto je jeden z nejoblíbenějších zákusků v naší rodině. Bez "punčáku" se neobejde žádná rodinná oslava. I když recept vypadá na první pohled složitě, není to tak. Je to úplně jednoduchý piškotový zákusek, který zvládnou upéct i začátečníci ..

Přidal:, 4.12.2015
Kategorie: Sváteční pečení, Koláče, Zákusky, Nejlepší dezerty, Punčové řezy, Dezerty, Vánoční cukroví, Vánoce, Moučníky, Velikonoce
Čas přípravy:
Čas vaření:
Recept Punčové řezy podle Janky

Suroviny

Budeme potřebovat: (3 x těsto ze 4 vajec, ...)
4 ksvejce
6 lžicvody
200 gmoučkového cukru
200 gpolohrubé mouky
½ bal.prášku do pečiva
Dále budeme potřebovat:
700 mlřidšího džemu - jahodový, malinový, rybízový, může být i meruňkový
Punčový sirup:
500 mlmalinový (nebo jiný červený) sirup
100 mlvoda
100 mlrum
punčová aroma
šťáva z 1 citronu
cukr podle chuti
Poleva:
250 gmoučkového cukru
1 lžícevařící vody
1-2 lžícecitronové šťávy
špetkačerveného barviva

Postup přípravy

  1. Žloutky vyšleháme s cukrem, postupně přidávám vodu po lžících, zašleháme mouku s práškem do pečiva a nakonec zlehka už jen ručně! tuhý sníh z bílků. Peču na plechu vyloženém pečícím papírem asi 15 - 20 min. na 180 °. (každá trouba peče jinak - řiďte se svou troubou). Takto si upeču 3 piškotové korpusy.Tip: Jahodový džem bez chemie
  2. Spodní korpus namažu silnější vrstvou džemu. Střední korpus rozkrájíme na 5 - 6 cm pásy.
  3. Punčový sirup si naliju na hluboký plech, jeden pás cesta krátce namočím do sirupu a položím na spodní korpus. Vedle něj položím suchý nenamočených pás a vedle znovu namočený v sirupu. Takto poskládá celý střední plát. Zbylým sirupem rovnoměrně polijeme jen namočené pásy. Ty suché se napijí sirupu od těch namočených a mělo by vzniknout mramorování.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  4. Namažu zbylým džemem a dám třetí piškotový korpus. Navrch položím prázdný plech, pokladem mlíko nebo mouku, aby se pláty spojili a nechám přes noc v ledničce. Druhý den namažu polevu. Krájíme ostrým nožem.
  5. Sirup:
    Do vařící vody dám cukr, nechám krátce přejít varem, aby se cukr rozpustil, odstavíme a přidám sirup, rum, aroma, citronovou šťávu a nechám trochu vychladnout. Ochutnáme a dosladíme. Každý sirup je jiný - proto neuvádím množství cukru.Tip: Hrnkový chléb téměř bez práce
  6. Poleva:
    Prosátý cukr utřeme s vodou a citrónovou šťávou.

* TIP 1: Pokud se vám zdá skládání středního plátu složité, tak ho nekrájejte a jednoduše ho celý rovnoměrně polijte sirupem.

* TIP 2: Džem je nejlepší řidší bez velkých kousků ovoce.

* TIP 3: Sirup je nejlepší malinový, ale může být i jahodový, višňový nebo lesní směs. Kupuji kvalitní sirupy, které mají co nejméně chemických přísad. Poměr vody, sirupu a rumu si můžete upravit podle chuti, tak aby bylo sirupu celkově 700 ml. Pokud budou zákusek jíst i děti, můžete rum vynechat a do 700 ml doplnit vodu nebo sirup.

Zdroj: Recepty z mojej kuchyne