Velikonoční máslové sušenky

Sušenky jsou takové veselejší, jarní a velikonoční, pokud jsou ozdobené. Samozřejmě je můžete nechat tak, jak je po upečení vytáhnete z trouby (my to tak nejradši), ale pro ostatní je tu možnost, že na sušenky dají marcipán nebo potahovou hmotu - ale pozor na tryskomyší děti, potahovky jsou přeslazené. Autor: Dvě v troubě.

Recept Velikonoční máslové sušenky

Suroviny

150 gzměklého másla
100 gkrystalového cukru
1 ksvejce
250 gpolohrubé mouky (hladká na posypání válu)
1/2 lžičkyprášku do pečiva
1/4 lžičkysoli
marcipán/potahová hmota
potravinářské barvy
moučkový cukr na posypání

Postup přípravy

  1. Změklé máslo vyšlehejte s cukrem do světlé pěny a poté do ní přidejte vejce.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  2. V jiné míse spolu smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl. Do máslové pěny postupně přidávejte mouku s kypřícím práškem a zpracujte na vláčné těsto. Zabalené ve fólii ho nechte alespoň hodinu odpočívat v ledničce.
  3. Těsto rozválejte na moukou posypané pracovní ploše na výšku asi půl centimetru. Vykrajujte různé tvary připomínající jaro nebo Velikonoce a přeneste je na plech s pečícím papírem. Plech vložte ještě na dalších 20 minut do ledničky. Sušenky pečte asi 12 minut v troubě předehřáté na 170 stupňů. Pak je nechte vychladnout na kovové mřížce.Tip: Skvělé tvarohové palačinky bez mouky
  4. Zdobení: Marcipán/potahovku obarvěte a rozválejte do tenka na ploše posypané moučkovým cukrem a formičkami z něj vykrajujte stejné tvary, jako u sušenek. Upečené sušenky lehce navlhčete štětečkem namočeným ve vodě a jemně na ně přitiskněte vykrojený marcipán.
  5. Pokud byste chtěli pro děti upéct tyto sušenky a nechcete si vyčítat nějaký ten cukr, nebo jsou-li vaše dítka po cukru jako tryskomyši, můžete cukr nahradit nějakým sirupem. Javorový, datlový nebo kokosový,... Záleží už jen na vás.Tip: Jahodový džem bez chemie

Zdroj: Dvě v troubě