NejRecept.cz Nápoje Džusy, mošty a limonády Zázračné vlastnosti levandule a recept na levandulový čaj, limonádu a olej
Zázračné vlastnosti levandule a recept na levandulový čaj, limonádu a olej
Zázračné vlastnosti levandule a recept na levandulový čaj, limonádu a olej
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   2.12.2015

Zázračné vlastnosti levandule a recept na levandulový čaj, limonádu a olej

Levandule je rostlina, která má všestranné využití. Příznivě působí na nervovou soustavu, na žaludek, uklidňuje svalové napětí, příznivě působí při popáleninách, má protizánětlivé účinky, používá se při léčbě ekzémů, ...

Sdílet na Facebooku
Suroviny

Levandulový čaj:

2 lžičky
sušená levandule
1 hrnek
horká voda

Levandulová limonáda:

1 hrnek
med
5 hrnků
voda
1 lžíce
sušená levandule
6 ks
citron
levandulové větvičky na ozdobu
led a plátky citronu

Levandulový olej:

olivový olej
sušené květy levandule (ne rostliny, pouze květiny)
Postup receptu
Vytisknout

Levandule pochází z latinského slova lavare, což v překladu znamená mýt se. Již v minulosti lidé využívali tuto blahodárnou rostlinu do koupele, používali ji v kosmetice a také pro lékařské účely, jako zaručený prostředek proti kašli.

Vyráběli z ní parfém a také ji využívali i při vaření a pečení.
Z rostliny se sbírají hlavně květiny, a to těsně před jejich rozkvětem. Suší se ve svazcích na tmavém, suchém a teplém místě.

Mohlo by vás zajímat:
Recept Levandulové sušenky s kardamomem
Levandulové sušenky s kardamomem

V kuchyni se nevyužívají jen květiny, ale i listy. V malém množství je můžeme přidat k masu, rybám, hodí se i do salátů nebo ji můžete kombinovat s různými jinými bylinkami, například rozmarýnem, bazalkou, ... Levandulové listy tvoří neoddelitelnou součást provensálského koření.

Levandulový čaj

Z levandule si můžete připravit chutný čaj, který blahodárně působí proti plešatosti, zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Čaj má příjemnou vůni a také pomáhá při bolestivé menstruaci, či bolestech hlavy.

Na přípravu čaje budeme potřebovat: 2 lžičky sušený levandulový květ a 1 hrnek horké vody.

Postup: Levandulové květy zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat. Pak čaj scedíme a po malých doušcích popíjíme. Čaj pijeme 3x denně. Při žaludečních potížích čaj nepijeme.

Levandulová limonáda

Pokud nemáte v oblibě teplé nápoje, můžete si připravit i levandulovou limonádu.

Budete potřebovat: 1 hrnek medu, 5 hrnků vody, 1 lžíce sušené levandule, šťávu ze 6 citronů a větvičky levandule na ozdobu.

Postup: Vodu (3 hrnky) přivedeme do varu a necháme chvíli vychladnout. Touto vodou zalijeme květiny levandule a přidáme med. Necháme 20 minut louhovat a pak šťávu scedíme, přilijeme citrónovou šťávu a 2 hrnky vody. Dáme vychladit a podáváme s kostkami ledu a plátkem citronu a větvičkou levandule.

Levandulový olej

Známý je i levandulový olej, který se používá v kosmetice. Zregeneruje unavené tělo, uklidní svalové a nervové napětí. Příznivě působí při popáleninách a zklidňuje pokožku po opalování. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. Levandulový olej si umíte vyrobit i v pohodlí svého domova.

K výrobě budete potřebovat: olivový olej, sušené květy levandule (ne rostliny, pouze květiny).

Postup: Květiny dáme do sklenice a na pánvi ohřejeme olivový olej. Oleje potřebujeme tolik, aby se květy levandule ve sklenici celé zalily. Horkým olejem květiny zalijeme, pohár zakryjeme potravinářskou fólií a utěsníme gumičkou tak, aby fólie nepropouštěla ​​žádný vzduch. Pohár uložíme na chladné a tmavé místo a necháme stát 1 měsíc. Každý den hrnek protřepeme, aby se olej z levandule uvolnil. Po měsíci pohár otevřeme, květiny vyjmeme a lžičkou je pořádně stlačíme. Tak získáme vzácný levandulový olej z květů, který uskladníme v uzavíratelné skleněné lahvičce.

Zdroj: Healthy holistic living

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář