Babiččiny plněné bramborové placky

Tak jsem si konečně našla čas i na tyto posúchy, které mě naučila dělat moje babička. Babka tyto posúchy kdysi pekávala na litinové plotně starého sporáku, ve kterém se topilo dřevem. Já je peču na sucho na teflonové pánvi.

Přidal:, 6.1.2016
Kategorie: Bramboráky, Brambory, Oběd, Přílohy, Chuťovky
Recept Babiččiny plněné bramborové placky

Suroviny

Těsto:
1 ksvejce
100 mlrozpuštěné vepřové nebo kachních masti (olej)
2-3 lžičkysoli
1 lžičkacukru
100 mlmléka
400-500 mlvody
1 kgpolohrubé mouky
42 gčerstvé droždí (1kocka)
Nádivka:
asi 3/4-1 kgbrambor
kmín, sůl, pepř
1 ksvelká cibule
2-3 lžícevepřové nebo kachní sádlo (olej) na osmažení cibule
rozpuštěna vepřová nebo kachní (kachní) mast na natírání

Postup přípravy

  1. Brambory si uvařím v osolené vodě s trochou kmínu.Tip: Hrnkový chléb téměř bez práce
  2. Cibuli nakrájíme na malé kostičky a osmahneme na sádle nebo oleji. Z uvařených brambor slijeme vodu, rozmáčknout je, smícháme s osmaženou cibulí, osolíme, přidáme mleté ​​koření a necháme vychladnout.
  3. Zatím si zamícháme těsto. Já jsem si ho udělala v domácí pekárně, ale můžete také ručně. Pokud budete dělat ručně udělejte si kvásek se 100 ml mléka, cukru a droždí a zadělejte si poměrně tuhé těsto, které nechte dobře vykynout.Tip: Jahodový džem bez chemie
  4. Vykynuté těsto jsem na pomoučeném vále rozválela na čtverec cca 40x40cm a rádýlkem rozdělila na 4 pruhy po délce i po šířce. Vzniklo mi 16 čtverců (asi 10x10cm). Na každý jsem dala za polévkovou lžíci kopcem bramborové nádivky, a udělala bochánky (jako buchty).
  5. Nechala jsem chvíli podkynout, pak jsem každý bochník stiskla rukou na placku a rozválela na kruh o průměru asi 15 - 20 cm. Takto jsem si udělala všechny posúchy, abych nemusela odbíhat od pečení.Tip: I bez masa dokázaly naše babičky nakrmit rodinu. Sbírka 14 receptů, které mají hodnotu zlata.
  6. Posúchy peču na suché teflonové pánvi, nepříliš prudce, aby se propekly i zevnitř. Hned po upečení je natírám mastí z obou stran.
  7. Ukládám je na sebe a když jsou všechny hotové, ještě horké je přikryji převrácenou mísou (alespoň na 30 min. i více), aby změkly. Namísto masti můžete dát do těsta, i na smažení cibule olej. Na potírání je nejlepší mast.
  8. Na náplň jsem použila brambory od oběda, jen jsem je zahřála a smíchala s usmažení cibulí a osolila a okořenila. Pokud vám při pečení zůstává na pánvi mouka, před každým dalším pečením ji otřete suchým hadříkem - pozor na prsty :). 

Zdroj: Recepty z mojej kuchyne