NejRecept.cz Těsta Listové těsto Bleskové listové těsto
Bleskové listové těsto
Recept Bleskové listové těsto
Vyzkoušeli jste recept?
Přidejte svou fotku a pochlubte se
NejLucka NejLucka    ·   19.10.2016

Bleskové listové těsto

Listové těsto je v našich kuchyních velmi oblíbené hlavně pro jeho univerzální použití. Bohužel jen málokdo si najde čas a chuť si listové těsto připravit doma. Budu upřímná, i já patřím k těm, kteří ho obvykle kupují. Tedy alespoň do té doby, než jsem objevila tuhle zrychlenou variantu. Zatím jsem ho zkusila připravit jen dvakrát, ale jsem z něj nadšená.

Sdílet na Facebooku
Suroviny

Bleskové listové těsto (cca 500 g):

250 g
hladké mouky
1/2 lžičky
soli
125 g
másla, rozděleného na 50 g + 75 g
cca 120 ml
vody
mouka na posypání
Postup receptu
Vytisknout
  1. Příprava těsta je poměrně rychlá a jednoduchá. Z mouky, másla a vody si vypracujete měkké těsto, které rozvalujete a natíráte lehce změklým máslem.
  2. Překvapivě jednoduché a překvapivě dobré. Těsto má úžasnou máslovou chuť i vůni, je krásně křehké a křupavé. Zatím jsem ho zkoušela jen na sladko, ale věřím, že stejná spojenost bude i ve slaném provedení.
  3. Mouku prosejte do mísy, přidejte sůl a promíchejte. Přidejte 50 g na kousky nakrájeného másla a rukama nebo pomocí robota zpracujte na drobenku. Vyzkoušela jsem obě možnosti, ruce i robota, oboje funguje stejně :)
  4. K drobence začněte pomalu přidávat vodu a vypracujte měkké těsto. Vodu přidávejte postupně, tak jak bude potřeba, vždy dobře zapracujte.
  5. Zbývajících 75 g másla dejte do misky a nechte lehce povolit v mikrovlnce. Máslo se nesmí rozpustit, jen lehce změknout, tak aby šlo rozmazat lžící. Rozdělte ho v misce na tři části, tj. 3 x cca 25 g.
  6. Těsto rozválejte na lehce pomoučněné ploše na obdélník a rozměru cca 40 x 20 cm. Asi dvě třetiny plochy rozváleného těsta potřete třetinou změklého másla (25 g). Dobře se na roztírání hodí lžíce.
  7. Nenamazanou třetinu těsta přehněte do středu a z druhé strany překlopte druhou část těsta.
  8. Těsto opatrně rozválejte, opět do obdélníku cca 40 x 20 cm a postup dvakrát zopakujte se zbývajícím máslem.
  9. Nakonec těsto ještě několikrát složte na třetiny a znovu rozválejte na obdélník. Stačí třikrát až čtyřikrát. Během válení podle potřeby lehce posypávejte moukou a snažte se na těsto příliš netlačit. 
  10. Hotové těsto dejte před použitím ztuhnout asi na hodinu do lednice nebo můžete zamrazit. Z receptu připravíte cca 500 g listového těsta.

Zdroj: Víkendové pečení

Komentáře k receptu
Odpovídáte na komentář uživatele zrušit
Přidat komentář